O filmie

Komediodramat, nagrodzony Oscarem i pięciokrotnie nominowany do tej najważniejszej filmowej nagrody. Głównym bohaterem tego filmu jest niemiecki chłopiec, dziesięcioletni członek Hitlerjugend, niejaki Johannes „Jojo” Betzler (Roman Griffin Davis). Choć jest fanatykiem, na obozie szkoleniowym prowadzonym przez kapitana Klenzendorfa (laureat Oscara, Sam Rockwell – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, „Vice”) otrzymuje przydomek „Królik Jojo” po tym, jak odmawia zabicia królika, by udowodnić swoją wartość. Ten młody Niemiec przeżywa szok, gdy odkrywa, że samotnie wychowująca go, matka (za tę rolę nominowana do Oscara, Scarlett Johansson – gwiazda widowisk Marvela i kameralnych dramatów: „Dziewczyna z perłą”, „Historia małżeńska”), ukrywa na strychu młodą Żydówkę (Thomasin McKenzie). Jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie wyimaginowanego przyjaciela, którym jest – w wersji komicznej, na przekór jego prawdziwej tragicznej historii - sam Adolf Hitler (Taika Waititi), Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi. Czy zdoła odkryć w sobie resztki człowieczeństwa, zanim zbliżający się front II Wojny Światowej zweryfikuje jego dziecięcą fascynację nazizmem?

 

„Jojo Rabbit” z 2019 roku to satyryczna fantazja na temat przyczyn Holokaustu, wymierzona w kult wodza III Rzeszy. Czy można tak tragiczne wydarzenia potraktować tak komediowo? Czy złowieszczy kanclerz może być strachliwym błaznem? Nowozelandzki twórca filmowy, Taika Waititi pokusił się o taką autorską wizję II Wojny Światowej i odniósł spektakularny sukces na całym globie. Jego dziadek walczył przeciwko nazistom, ale zamiast nakręcić kino batalistyczne Waititi stworzył „list miłosny do wszystkich matek”, na czele z obecną w filmie postacią kochającej matki. Taika Waititi nie tylko wyreżyserował ten film, ale przede wszystkim był autorem scenariusza – adaptował książkę Christine Leunens z 2008 roku, pt. „Caging Skies”. Za scenariusz, będący adaptacją, Taika Waititi otrzymał w 2020 roku Oscara i nagrodę BAFTA.

 

Film „Jojo Rabbit” zdobył wspomnianą nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej i pięć oscarowych nominacji - w kategoriach: Najlepszy film (Carthew Neal, Taika Waititi), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Scarlett Johansson), Najlepsza scenografia (Nora Sopková, Ra Vincent), Najlepsze kostiumy (Mayes C. Rubeo) i Najlepszy montaż (Tom Eagles).

Wszystkie filmy
Sortuj:
  • data emisji
  • alfabetycznie