O filmie

Thriller akcji, powstały z inspiracji serialem szpiegowskim z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych pod tym samym tytułem, który bił rekordy oglądalności. Pomysłodawcą powstania tego filmu był Tom Cruise (gwiazdor takich przebojów kinowych, jak: „Top Gun” czy „Wywiad z wampirem”). Reżyserii podjął się Brian De Palma („Człowiek z blizną”, „Nietykalni”).

Bohaterami filmu (podobnie, jak i serialu telewizyjnego) są agenci CIA, wchodzący w skład tak zwanej IMF (Impossible Missions Force, co można tłumaczyć jako „Wydział do Spraw Misji Niemożliwych”), a ich przeciwnikami różnego typu szpiedzy, zazwyczaj zza „żelaznej kurtyny”. Podwójny agent w szeregach CIA zamierza sprzedać listę wszystkich tajnych agentów amerykańskiego wywiadu, działających w Europie. Z misją zdemaskowania go do Pragi przyjeżdża grupa operacyjna IMF, dowodzona przez Jima Phelpsa (Jon Voight), a w skład której wchodzą między innymi: mistrz kamuflażu, Ethan Hunt (Tom Cruise) oraz żona Phelpsa, Claire (Emmanuelle Beart), Sarah Davies (Kristin Scott Thomas) i Jack Harmen (Emilio Estevez). Akcja kończy się totalną klęską. Z wyjątkiem Hunta wszyscy zostają wymordowani. Na spotkaniu ze swoim szefem Hunt dowiaduje się, że operacja została zaaranżowana tylko po to, aby wykryć zdrajcę, ukrywającego się właśnie w zespole Phelpsa. Ponieważ Hunt jako jedyny przeżył, wydaje się oczywiste, że to on jest podwójnym agentem. Pomimo iż potem wychodzi na jaw, że jeszcze Claire uniknęła masakry, to on zostaje oskarżony o zdradę i by dowieść swojej niewinności, może zrobić tylko jedno: samemu znaleźć prawdziwego „szpiega-kreta”. W tym celu nawiązuje bezpośredni kontakt ze zleceniodawcą „kreta”, tajemniczym Maxem (Vanessa Redgrave) i udaje mu się wynegocjować wymianę danych. W zamian za dyskietkę z nazwiskami tajnych agentów amerykańskich na świecie, dostanie sześć milionów dolarów, ale przede wszystkim będzie mógł poznać osobiście zdrajcę. W tym celu Hunt organizuje więc własną grupę operacyjną, do której przyłączają się: geniusz komputerowy, Luther (Ving Rhames), żądna zemsty za śmierć męża, Claire oraz zwerbowany przez nią agent, Krieger (Jean Reno). Grupa rozpoczyna swoja działalność od zuchwałego włamania do siedziby głównej CIA w Langley - skąd pochodzi cytowane później wielokrotnie w innych filmach ujęcie Toma Cruise’a, podwieszonego na linach nad najważniejszym komputerem w tej bazie. Film ten zresztą obfituje w wiele z pozoru niewykonalnych akcji, które dosłownie zatykają dech w piersiach. Ale najbardziej brawurową wydaje się scena pościgu helikoptera za pociągiem w tunelu pod kanałem La Manche. Natomiast podczas kręcenia jednej z wcześniejszych scen: spektakularnej ucieczki Hunta z praskiej restauracji, obsadzonej przez amerykańskich agentów zamierzających go aresztować, doszło na potrzeby filmu jednocześnie do eksplozji czterech potężnych akwariów, co mogło się skończyć tragicznie dla występującego w tej scenie Toma Cruise’a, który wtedy omal nie utonął.

Thriller akcji „Mission: Impossible” odniósł tak wielki sukces komercyjny na całym świecie, że jego producent, Tom Cruise pokusił się o jego kontynuację i wkrótce na ekranach kin pojawił się „Mission: Impossible II” w reżyserii Johna Woo. I jeszcze jedna ciekawostka na koniec, która jednak doskonale tłumaczy niezwykłą wiarygodność opowiedzianej w filmie „Mission: Impossible” historii szpiegowskiej. Merytoryczną pieczę nad tym filmem sprawowała była agentka FBI, Susane Doucete - swoją pracę rozpoczęła już na etapie powstawania scenariusza, którego autorami byli: David Koepp, który wcześniej popełnił dwie pierwsze części „Jurrasic Park”, i Robert Towne – ten od „Chinatown” i „Firmy”.

Wszystkie filmy
Sortuj:
  • data emisji
  • alfabetycznie
Komentarze