2019-10-31

Historia ukrzyżowania Jezusa. „Pasja” w Polsat Film

0

Najgłośniejszy i najbardziej dochodowy film religijny w historii kina. Pokazuje ostatnie dwanaście godzin życia Jezusa Chrystusa. Obraz do dzisiaj emocjonuje scenami pełnymi okrucieństwa i sadyzmu. Obok tej produkcji nie można przejść obojętnie. Otrzymał 3 nominacje do Oscara w kategoriach „Najlepsza Muzyka”, „Najlepsze Zdjęcia” i „Najlepsza Charakteryzacja”. Emisja w sobotę 2 listopada o godz. 23:45 i w niedzielę 3 listopada o godz. 21:00 w Telewizji POLSAT FILM.

Oparta na czterech ewangeliach, niemal dokumentalna, rejestracja dwunastu ostatnich godzin z życia Jezusa z Nazaretu szokuje poziomem przemocy i sadyzmu, zwłaszcza w niektórych scenach. Dzieło Mela Gibsona to jeden z najgłośniejszych religijnych filmów w historii kina. Rozpoczyna się od modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym po Ostatniej Wieczerzy. Jak wiemy z Biblii, Chrystus zostaje zdradzony przez Judasza Iskariotę, następnie zabrany przed tron Poncjusza Piłata, by następnie zostać skazany przez tłum na męczeńską i brutalną śmierć poprzez ukrzyżowanie.

Reżyser postanowił całkowicie oddać okrucieństwo i ból, jaki spotkał Jezusa, a dla zwiększenia realizmu kwestie aktorów wypowiadane są wyłącznie w historycznych językach używanych w czasach Chrystusa: aramejskim, hebrajskim i łacinie. Zdjęcia wykonano we Włoszech w miejscowościach Matera i Craco w regionie Basilicata.

Charakteryzacja udręczonego Jezusa zajmowała specjalistom dziesięć godzin. Aby uniknąć powtarzania całego procesu, bywało, że Jim Caviezel, czyli główny bohater, kładł się w niej spać. Praca specjalistów zasłużyła na nominację do Oscara w kategorii „Najlepsza Charakteryzacja”.

Napisany przez Mela Gibsona i Benedicta Fitzgeralda scenariusz filmu powstał głównie na podstawie ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. W obsadzie znaleźli się m.in. Jim Caviezel (Jezus), Monica Bellucci (Maria Magdalena), Maia Morgenstern (Maria), Christo Żiwkow (Jan), Francesco De Vito (Piotr) i inni.

„Pasja” to z pewnością produkcja poważna i poruszająca, która wzbudza dyskusje nie tylko w środowiskach katolickich i żydowskich. Głębia i duchowość wywarła wielki wpływ na publiczność, a obraz stał się najbardziej dochodowym obcojęzycznym filmem w historii amerykańskiego box office’u.

Pasja w sobotę 2 listopada o godz. 23:45 i w niedzielę 3 listopada o godz. 21:00 w Telewizji POLSAT FILM.

Komentarze
© Polsat Film 2020