2020-09-07

„Krzywy kadr”: Gościem programu Michał Walkiewicz

0

Redaktor naczelny portalu Filmweb odsłania kulisy swojej pracy w programie IPLA.TV. Wyjaśnia, dlaczego relacja między widzem a krytykiem jest dzisiaj bardziej partnerska niż kiedyś. Dziennikarz szczerze także opowiada, czy kiedykolwiek jakiś reżyser lub aktor obraził się po jego recenzji. I wreszcie, co aktualnie Michał Walkiewicz poleciłby do obejrzenia?

Oglądaj „Krzywy kadr” online na IPLA.TV.

Program „Krzywy kadr” przedstawia kolejne aspekty polskiej kinematografii. Tym razem poznajemy punkt widzenia Michała Walkiewicza, dziennikarza portalu Filmweb, czyli drugiej największej bazy filmowej na świecie. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma na swoim koncie wiele wyróżnień. Zwyciężył w ogólnopolskim konkursie im. Krzysztofa Mętraka skierowanym do uzdolnionych młodych krytyków. Do tego jest laureatem nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz przyznano mu MediaTora w kategorii promoTOR za „oryginalne wykorzystanie internetu w pracy dziennikarskiej”.

Michał Walkiewicz jest autorem felietonów „Pop-Core” na Dwutygodnik.com oraz „Savepoint” w „PSX Extreme”. Prowadzi też autorską audycję „Walkie-Talkie” na antenie Newonce.radio. W przeszłości współpracował m.in. z „Filmem”, „Kinem”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Playboyem”, „Maximem” i „Machiną”. W rozmowie z Jakubem Jusińskim opowiedział, jaką rolę pełni krytyk w dzisiejszym świecie kina i w jaki sposób delektuje się obrazem. Podzielił się również, z jakim zagranicznym aktorem miał najciekawszą rozmowę, co sądzi o premierach filmowych i dlaczego Henry Cavill (zagrał m.in. w serialu osadzonym w świecie polskiego „Wiedźmina”), to w porządku gość.

Ujawnił także, który polski obraz jest jego ulubionym.
- Która nasza rodzima produkcja jest twoim zdaniem najlepsza? - pyta Jakub Jusiński.

- „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza z 1960 roku, czyli taka pierwsza poważna powojenna polska awangarda. Film, który został doceniony po latach i cieszy się sławą żelaznej klasyki. To przepiękna opowieść o miłości, w tle której jest wojna. Najważniejsze jest to, co się dzieje pomiędzy bohaterami, którzy próbują pokochać się na ziemiach odzyskanych. Obraz pełny pięknych metafor rodzącego się uczucia - odpowiada Michał Walkiewicz.

„Krzywy kadr” to nowy, niebanalny program, w którym Jakub Jusiński z IPLA.TV i POLSAT.PL w zabawny sposób opowiada o najnowszych produkcjach filmowych i rozmawia z postaciami ze świata kina. W drugim sezonie autorzy formatu proponują odświeżoną oprawę, kolejnych wspaniałych gości i niecodzienne pomysły. Nowością są „Krzywe pytania”, które czasem bawią, czasem śmieszą, czasem zaskakują, a przede wszystkim wyciągają gości z bezpiecznej strefy komfortu. 

Komentarze