2022-10-18

Harrison Ford jako Indiana Jones na antenie Polsat Film

0

Aktor w październiku prezentuje się w kilku odsłonach swojej najpopularniejszej roli. Co sprawia, że ktoś staje się ikoną? Jak tworzy kreację, która zapewnia mu stałe miejsce w panteonie gwiazd? Każdy kinoman zna Indianę Jonesa w interpretacji Harrisona Forda. To bohater w stylu dawnych hollywoodzkich herosów, nadludzkie wyzwania pokonuje ludzkimi środkami. Kiedy Indiana Jones zostaje zaatakowany na orientalnym bazarze przez mistrza białej broni, rozwiązuje problem obrony strzałem z pistoletu, bez zbędnej zwłoki. Czy grymas znużenia na twarzy o nienagannych rysach to klucz do sukcesu?

Polsat Film w październiku oferuje niepowtarzalną okazję, by raz jeszcze doświadczyć niewyobrażalnych przygód w towarzystwie archeologa-awanturnika: „Poszukiwacze zaginionej Arki” (8, 9.10), „Indiana Jones i Świątynia Zagłady” (15, 16.10), „Indiana Jones i ostatnia krucjata” (22, 23.10) i „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” (29, 30.10).

Zobaczmy tę historię od początku, od pierwszej do najnowszej, ale nie ostatniej odsłony, by odkryć sekret, jak przechodzi się do historii kina?

Poszukiwacze zaginionej Arki
Emisja w sobotę, 8 października, o godz. 18:35 oraz w niedzielę, 9 października, o godz. 16:30.
Film przygodowy spod znaku Nowej Przygody, który odniósł niebywały sukces na całym świecie i zapoczątkował jeden z najpopularniejszych cyklów filmowych w historii kina.

Jest rok 1936. Amerykański archeolog i poszukiwacz przygód, dr Henry „Indiana” Jones Jr. (Harrison Ford) w trakcie ekspedycji naukowej w Peru odkrywa starożytny grobowiec, ukryty w dżungli, i cudem unikając śmiertelnej pułapki wykrada z niego złoty posążek bóstwa. Skarb podstępem odbiera mu jego największy rywal, pracujący dla nazistów, Rene Belloq (Paul Freeman). Okazja do rewanżu nadarza się, gdy Indiana Jones po powrocie do kraju i uniwersyteckich obowiązków otrzymuje tajne zadanie od służb specjalnych. Zbliża się II Wojna Światowa i wedle ustaleń alianckiego wywiadu niemieccy naukowcy odkopali na egipskiej pustyni miasto. W podziemnej świątyni – wedle legendy - ukryto zaginioną od czasów Starożytności, biblijną Arkę Przymierza. By nie dopuścić do przejęcia bezcennego artefaktu przez nazistów, Indiana Jones wyrusza do Egiptu. Jego podróż wiedzie przez Nepal, gdzie spotyka on swoją dawną miłość - Marion (Karen Allen). Jej ojciec - także archeolog - odnalazł przed laty laskę Mojżesza. Zapisane na tej relikwii wskazówki są niezbędne do odnalezienia miejsca ukrycia Arki Przymierza. Indy uwalnia dziewczynę z rąk hitlerowskich szpiegów i następnie razem przybywają do Kairu, gdzie już czekają na niego arabski morderca w czarnej masce i zdradziecka małpa…

„Poszukiwacze zaginionej arki”, których producentem był George Lucas, na podstawie jego pomysłu i pisarza i reżysera Philipa Kaufmana, według scenariusza innego wybitnego reżysera, Lawrence’a Kasdana i w reżyserii mistrza Stevena Spielberga, z muzyką Johna Williamsa to klasyka kina przygodowego. Film ten zdobył cztery Oscary - m.in.: za efekty specjalne i scenografię, a także cztery nominacje – w najważniejszych kategoriach.

Indiana Jones i Świątynia Zagłady
Emisja w sobotę, 15 października, o godz. 18:30 oraz w niedzielę, 16 października, o godz. 16:30.
Druga część przebojowej serii. Akcja tego filmu rozgrywa się w 1935 roku, a więc przed wydarzeniami opowiedzianymi w „Poszukiwaczach zaginionej arki”. W nocnym klubie w Szanghaju, gdzie śpiewa amerykańska blond piękność Willie Scott (Kate Capshaw – wówczas prywatnie żona twórcy tego filmu, Stevena Spielberga), Indiana „Indy” Jones (Harrison Ford) zamierza przeprowadzić transakcję z Lao Che, chińskim gangsterem. Przestępca nie ma zamiaru oddać Amerykaninowi obiecanego diamentu, zamiast tego usiłuje go otruć. Poszukiwacz przygód zdobywa antidotum na truciznę, musi jednak czym prędzej opuścić Chiny. W ucieczce pomaga mu rezolutny chiński chłopiec, Short Round (Ke Huy Quan). Dołącza do nich Willie, wraz ze skradzionym klejnotem. We troje trafiają na pokład starego samolotu, którym zamierzają jak najszybciej wydostać się z Szanghaju. Okazuje się jednak, że piloci tej maszyny zostali przekupieni przez Lao Che. Samolot wkrótce potem rozbija się w Himalajach. Indiana Jones i para jego nowych przyjaciół uchodzą z życiem. Lądują w dziczy w Indiach, gdzie daje o sobie znać kapryśny charakter piosenkarki. Indy, Short i Willie po perypetiach docierają do wioski w dżungli. Jej naczelnik obiecuje im transport, o ile tylko pomogą mieszkańcom osady odnaleźć zaginione dzieci. Indiana Jones jednocześnie rozpoczyna poszukiwania świętego kamienia Sankara, który został skradziony przez złego maharadżę. W ten sposób główny bohater i jego towarzysze wikłają się w kolejną przygodę, która prowadzi ich nieuchronnie na spotkanie z wyznawcami krwiożerczej bogini Kali – dusicielami, którzy wierzą, że pięć takich kamieni zapewni im władzę nad światem…

Powodzenie tego filmu w kinach na całym świecie było ogromne, doceniono również jego walory artystyczne. Nagrodzono go Oscarem za najlepsze efekty specjalne (Dennis Muren, Michael J. McAlister, Lorne Peterson, George Gibbs).

Indiana Jones i ostatnia krucjata
Emisja w sobotę, 22 października, o godz. 18:20 oraz w niedzielę, 23 października, o godz. 16:05.
Trzecia część kultowej serii. W 1912 roku nastoletni Indiana Jones (River Phoenix) ciągle wpada w tarapaty z powodu swojej żądzy przygód. 26 lat później, w 1938 roku, uznany wykładowca archeologii i niepoprawny awanturnik - Henry „Indiana” Jones junior (Harrison Ford) otrzymuje od Waltera Donovana (Julian Glover), zamożnego kolekcjonera dzieł sztuki, propozycję wzięcia udziału w ekspedycji poszukującej legendarnej relikwii - Świętego Graala. Sceptycznie nastawiony Jones godzi się na udział w wyprawie, gdy dowiaduje się, że w sprawę zaangażowany był jego ojciec, Henry senior (w tej roli: laureat Oscara i pierwszy James Bond, Sean Connery), który zaginął w tajemniczych okolicznościach. Indiana Jones wraz z przyjacielem - niezgułowatym Marcusem Brodym (Denholm Elliott) - wyrusza do Wenecji, gdzie ma się znajdować grobowiec Krzyżowca, który prawdopodobnie niegdyś, w czasie krucjaty, odnalazł kielich z Ostatniej Wieczerzy. Na miejscu archeolog spotyka piękną niemiecką uczoną, Elsę Schneider (Alison Doody). Trop prowadzi z weneckich katakumb do zamku na niemiecko-austriackim pograniczu, gdzie wychodzi na jaw, że ta kobieta jest agentką nazistów, szukających Graala. Bo legenda głosi, że kto posiądzie ten mityczny przedmiot, zdobędzie moc i władzę nad światem. Czy Indiana Jones odnajdzie swego ojca i raz jeszcze ocali ludzkość przed spiskiem hitlerowskich Niemiec?

„Indiana Jones i ostatnia krucjata” to był ogromny sukces kasowy. Ale też artystyczny, czego potwierdzeniem był Oscar za Najlepszy montaż dźwięku (Ben Burtt, Richard Hymns) i dwie nominacji do tego prestiżowego wyróżnienia w kategoriach: Najlepsza muzyka oryginalna (John Williams) i Najlepszy dźwięk (Ben Burtt, Gary Summers, Shawn Murphy, Tony Dawe). Natomiast Sean Conney za rolę drugoplanową był nominowany do nagród: BAFTA i Złote Globy.

Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki
Emisja w sobotę, 29 października, o godz. 18:25 oraz w niedzielę, 30 października, o godz. 16:00.
Widowisko przygodowe. Niezmiennie reżyseruje mistrz Steven Spielberg a w tytułową postać wciela się Harrison Ford. Tym razem sławny archeolog i awanturnik, Indiana Jones zostaje uwikłany w sowiecki spisek, mający na celu wykorzystanie tajemniczego artefaktu - Kryształowej Czaszki do przejęcia władzy nad światem.

Czwarta odsłona przygód słynnego Indiany Jonesa rozpoczyna się na pustynnym południowym wschodzie w 1957 roku – w apogeum Zimnej Wojny. Dr Henry „Indiana” Jones, Jr. (nominowany do Oscara, Harrison Ford – „Gwiezdne wojny”, „Świadek”, „Ścigany”) i jego wspólnik, Mac (Ray Winstone – „Vincent”, „Sexy Beast”) właśnie wymknęli się z rąk sowieckich agentów i wracają do domu. Wkrótce potem Indiana Jones dowiaduje się od dziekana swojej macierzystej uczelni, Marshall College, i bliskiego przyjaciela (laureat Oscara, Jim Broadbent – „Iris”, „Żelazna Dama”), że jego ostatnie wyczyny nie spodobały się przedstawicielom rządu amerykańskiego, którzy naciskają na władze uniwersytetu, aby te usunęły profesora Jonesa z uczelni. Wyjeżdżając z miasta, Indiana spotyka zbuntowanego młodego człowieka, Mutta Willliamsa (Shia LaBeouf – nominowany za tę rolę do nagrody Saturna), który, mimo że żywi do profesora sporą urazę, ma też propozycję, która może spodobać się żądnemu przygód archeologowi: jeśli pomoże on Muttowi w pewnej osobistej sprawie, chłopak naprowadzi go na ślad zaginionych 13 Kryształowych Czaszek. Legenda głosi, że te artefakty wykonali… kosmici. To przedmioty fascynacji, przesądów i lęków. Indiana Jones podejmuje wyzwanie i wyrusza na spotkanie Nowej Przygody. Trop prowadzi do Meksyku i Peru - krainy starożytnych grobowców, zapomnianych odkrywców i mitycznego Złotego Miasta. W tej pełnej niebezpieczeństw podróży towarzyszą: Mutt, jego… syn, Marion Ravenwood (Karen Allen) – młodzieńcza miłość Indiany i matka Mutta, a także profesor Oxley (John Hurt) – przyjaciel głównego bohatera. Szybko okazuje się, że na trop Kryształowej Czaszki wpadli także agenci z Rosji pod wodzą zimnej jak lód i porażająco pięknej, Iriny Spalko (laureatka 2 Oscarów, Cate Blanchett – „Aviator”, „Blue Jasmine”). Czy Indiana Jones zdoła pokrzyżowanie szyków bezlitosnym przeciwnikom i powstrzymać ich przed zagarnięciem obdarzonej nadprzyrodzoną mocą, Kryształowej Czaszki?