2023-01-10

Cała nowa seria „Planeta małp” na antenie Polsat Film

0

Klasyka science-fiction powraca w świetnym stylu. Emisja wszystkich części popularnej serii w kolejne soboty lutego i marca w paśmie popołudniowym Polsat Film po godzinie 18:00. To znakomita okazja, aby raz jeszcze wyruszyć na planetę małp i przeżyć tam niezapomnianą przygodę, która pozwoli dowiedzieć się więcej nie tylko o małpach, lecz także o ludziach.

„Planeta małp” to film kultowy. Ma grono wyznawców, do których zalicza się Tim Burton. Być może właśnie dlatego ten jeden z najoryginalniejszych hollywoodzkich reżyserów na początku XXI wieku postanowił nakręcić swoją wersję przeboju z 1968 roku. Nowe możliwości techniczne pozwoliły stworzyć imponujące widowisko science-fiction. Sukces komercyjny był tak wielki, że powstały kolejne odsłony serii: „Geneza planety małp” (2011) z Jamesem Franco, Andym Serkisem i Freidą Pinto; „Ewolucja planety małp” (2014) z Garym Oldmanem i Jasonem Clarkem; „Wojna o planetę małp” (2017) z Woodym Harrelsonem w jednej z głównych ról. Wszystkie co najmniej godne uwagi. A dla wielbicieli science-fiction cała seria to pozycja obowiązkowa.

„Planeta małp”
Emisja w sobotę 10 lutego o godz. 18:40
Nowa wersja kultowego filmu z 1968 roku, tym razem w reżyserii Tima Burtona. Jest rok 2029. Statek kosmiczny dowodzony przez kapitana Leo Davidsona (dwukrotnie nominowany do Oscara, Mark Wahlberg - „Infiltracja”, „Fighter”) wpada w pętlę czasową i ląduje na planecie przypominającej nieco Ziemię. Wkrótce okazuje się, że ową planetą rządzą małpy, a ludzie zostali zdegradowani do roli niewolników. Jeden z przywódców, generał Thade (nominowany do Oscara, Tim Roth - „Wykonać wyrok”, „Rob Roy”) dąży do całkowitej eksterminacji rodzaju ludzkiego. Są jednak małpy, które doceniają umiejętności ludzi i chciałyby ich oswobodzenia. Jedną z nich jest Ari (dwukrotnie nominowana do Oscara Helena Bonham Carter - „Miłość i śmierć w Wenecji”, „Jak zostać królem”). Z jej pomocą Davidson staje do walki, w której stawką jest ocalenie ludzkości…
„Planeta małp” to adaptacja powieści z 1963 roku francuskiego autora Pierre’a Boulle, pod tym samym tytułem (w oryginale: „La Planète des Singes”). Sukces adaptacji z 1968 roku, w reżyserii Franklina J Schaffnera, z pamiętną kreacją Charltona Hestona, był tak wielki, że zapoczątkował serię czterech sequeli w latach: 1970 - 1973 („W podziemiach planety małp”, „Ucieczka z planety małp”, „Podbój planety małp” i „Bitwa o planetę małp”). A w 1975 roku powstał nawet animowany serial. W latach dziewięćdziesiątych tą historią zainteresował się jeden z najoryginalniejszych hollywoodzkich twórców filmowych - Tim Burton („Edward Nożycoręki”, „Jeździec bez głowy”, „Gnijąca panna młoda”) i nadał jej nowy, imponujący wymiar.

„Geneza planety małp”
Emisja w sobotę 17 lutego o godz. 18:45
Prequel słynnej serii, zapoczątkowanej klasycznym filmem science-fiction „Planeta Małp” z 1968 roku; przedstawiający historię upadku ludzkości i początki małpiej rebelii w San Francisco.
Will Rodman (James Franco) pracuje w firmie farmaceutycznej. Marzy o stworzeniu leku regenerującego tkankę mózgową, który mógłby uzdrowić jego cierpiącego na chorobę Alzheimera ojca (John Lithgow). Naukowcy testują lek na zwierzętach. Szympansica w ciąży też zostaje poddana tym testom i jej potomstwo wykazuje symptomy działania leku. Małpi noworodek jest wyraźnie inteligentniejszy od swoich pobratymców. Will postanawia zaadoptować tego osobnika, który otrzymuje imię Caesar (Andy Serkis). Zwierzę trafia pod jego opiekę i na nim właśnie Will zamierza prowadzić badania naukowe, na które nie pozwala mu firma. Okazuje się, że skutkiem ubocznym leku jest olbrzymi wzrost inteligencji szympansa. Caesar potrafi czytać i porozumiewać się z ludźmi z pomocą języka migowego, ale nadal wygląda i zachowuje się w sposób typowy dla swojego gatunku. Pewnego razu szympans atakuje człowieka, by chronić swojego opiekuna przed napastnikiem. Will nie może uwolnić Caesara z laboratorium, a szympans, na domiar złego, jest fatalnie traktowany przez jednego z dozorców. Caesar wzburzony takim obrotem sprawy postanawia przeciwstawić się ludziom. Dzięki swej nadzwyczajnej inteligencji sam uwalnia się z niewoli i jednocześnie staje się przywódcą zniewolonych małp. Przy wsparciu ogromnego goryla górskiego Caesar przechodzi do kontrataku. Zwierzęta zaczynają niszczyć miasto, a mimo to władze San Francisco bagatelizują zagrożenie. Tymczasem do szympansów pod wodzą Ceasara dołączają setki, a później tysiące innych człekokształtnych. Rozpoczyna się walka małp o dominację nad ludźmi…

„Ewolucja planety małp”
Emisja w sobotę 24 lutego o godz. 18:15
Film akcji/sci-fi. Kontynuacja kultowej serii. Dziesięć lat po epidemii wirusa, który uśmiercił niemal wszystkich ludzi, genetycznie zmodyfikowane małpy przewodzą wielotysięcznej populacji orangutanów, szympansów i goryli. Caesar (Andy Serkis - „Władca Pierścieni: Dwie Wieże”), wychowany przez człowieka samiec, który swego czasu poprowadził człekokształtne do rewolucji, jest ich liderem. Dziś, wraz ze swoją partnerką Kornelią (Judy Greer - „Dziś 13, jutro 30”), wychowuje dwójkę młodych i stara się zapewnić im oraz pozostałym małpom bezpieczeństwo. Zwłaszcza kiedy okazuje się, że w ruinach San Francisco istnieje kolonia odpornych na wirusa ludzi. Ich przywódcą jest były policjant Dreyfus (laureat Oscara, Gary Oldman - „Szpieg”, „Czas mroku”, „Mank”), a pomagają mu: architekt Malcolm (Jason Clarke - „Wróg numer 1”, „W domu innego”), którego żona zmarła podczas epidemii oraz Ellie (trzykrotnie nominowana do Emmy, Keri Russell - „Zawód: Amerykanin”), pielęgniarka z Centrum Zapobiegania Chorobom. Podczas wyprawy zwiadowczej dochodzi do spotkania ludzi i małp. Caesar i Malcolm rozumieją, że w imię ochrony najbliższych powinni za wszelką cenę uniknąć walki, ale konfrontacja jest nieunikniona.

„Wojna o planetę małp”
Emisja w sobotę 2 marca o godz. 18:00
Akcja science-fiction. W nominowanym do Oscara, czwartym filmie z przebojowej serii, Caesar i jego małpy uwikłane zostają w zbrojny konflikt z armią ludzi, na której czele stoi bezwzględny Pułkownik (trzykrotnie nominowany do Oscara Woody Harrelson).
Piętnaście lat wcześniej nieudany eksperyment naukowy przyczynił się do powstania gatunku inteligentnych małp i wirusa, który prawie zniszczył rasę ludzką. Małpia grypa doprowadziła ludzkość na skraj wyginięcia. Nieliczni, którzy przeżyli, odporni na wirusa, zaczęli zazdrościć zmarłym - w tak koszmarnych warunkach przyszło im żyć - podczas gdy małpy nadal rozwijały się w bezpiecznym lesie na północ od San Francisco. Wraz ze „świtem” ich rozwijającej się cywilizacji, małpy rosły w siłę pod nieobecność kontaktu z ludźmi, dopóki nie zostały odkryte przez niewielką grupę zdesperowanych ocalałych, próbujących założyć własną kolonię. Obecnie koloniści i małpy walczą o współistnienie. Ale wypracowany przez nich kruchy pokój zostaje zniszczony przez Koba (Tobby Kebbell) - małpę, która nie mogła się oprzeć pokusie zemsty na swoich byłych porywaczach. Caesar (Andy Serkis), przywódca małp, próbuje przywrócić porządek. Ale nie ma odwrotu od brutalnej walki, która już się rozpoczęła.
Gdy rozpoczyna się akcja „Wojny planety małp”, społeczność małp rozpada się. Caesar wciąż stara się utrzymać pobratymców razem, ale dowodzenie okazuje się ponad jego siły. Małpy wpadają w zasadzkę, zastawioną przez Pułkownika i jego ludzi. Dochodzi do bezsensownej masakry. Caesar ponosi osobiście straszliwe straty. Zmagając się odtąd z mrocznymi instynktami, wyrusza w drogę, by pomścić swych bliskich. On i jego wierni towarzysze, orangutan Maurice i goryl Luca, docierają do odludnej wioski, gdzie zastają żołnierzy. Zabijają ich w obronie własnej, by wkrótce potem odkryć, że ich ofiary strzegły kilkuletniej dziewczynki, która jej niemową. Z litości małpy zabierają ze sobą to ostatnie ludzkie dziecko, o imieniu Nova. Wyruszają razem w drogę i z czasem zaprzyjaźniają się. Gdy u kresu tej drogi Caesar i Pułkownik ponownie stają twarzą w twarz, dochodzi do spektakularnej bitwy, w której stawką jest przyszłość obu gatunków i całej naszej planety...
„Wojna o planetę małp” (2017) jest po części filmem drogi, po części dramatem wojennym, po części westernem i epicką przygodą. Po dzieło filmowe wprowadza nowe formy, powstałe z wykorzystaniem nowych technologii, do klasycznych treści - filmowych mitów, tworząc coś wyjątkowego we współczesnym kinie. Wielka w tym zasługa reżysera i zarazem scenarzysty „Wojny…” - Matta Reevesa, który był też twórcą poprzedniego filmu z tego cyklu, „Ewolucji planety małp” (2014).
„Wojna o planetę małp” była nominowana do Oscara i nagrody BAFTA za Najlepsze efekty specjalne (Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joel Whist).