2023-02-03

Królowa kopniaka w akcji. Milla Jovovich kontra czyste zło

0

Modelka, piosenkarka, projektantka mody, ale przede wszystkim znakomita aktorka. Milla Jovovich to gwiazda znana z takich hitów jak „Uczniowska balanga”, „Piąty element” oraz przebojowa seria „Resident Evil”. Oto piękna, utalentowana, odważna i niebywale sprawna kobieta, która odcisnęła swoje piętno na współczesnym kinie akcji. Kiedy pojawia się na ekranie, jedno jest pewne - będzie się działo!

Urodziła się w Kijowie w 1975 roku. Jej matką była Galina Łoginowa, znana radziecka aktorka, a ojcem Bogdan Jovović - Serb ze Związku Radzieckiego. Gdy przyszła gwiazda miała pięć lat, rodzina wyemigrowała do USA. W Sacramento w Kalifornii dziewięcioletnia Milla rozpoczęła karierę dziecięcej modelki. Jednocześnie matka przygotowała ją do swojego zawodu - zapisała córkę do szkoły aktorskiej oraz na balet.

Narodziny królowej kopniaka
Jako aktorka zadebiutowała w 1988 roku w filmie „Spotkanie dwóch księżyców”, ale pierwszy raz dała się zapamiętać dzięki roli w produkcji „Powrót do błękitnej laguny” (1991), za którą była nominowana do Young Artist Award jako najlepsza młoda aktorka oraz do… Złotej Maliny jako najgorsza początkująca gwiazda.

Kolejna istotna rola w jej karierze to ta w młodzieżowym filmie Richarda Linklatera „Uczniowska balanga” (1993). Ale prawdziwy przełom, który wywindował ją na pozycję międzynarodowej gwiazdy, nastąpił dzięki udziałowi w filmie Luca Bessona „Piąty element” (1997). Znów posypały się nominacje - do nagrody Saturna w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa, MTV Movie Awards w kategorii „Najlepsza walka”, jak i… Złotej Maliny w kategorii „Najgorsza aktorka drugoplanowa”. Ale nagrody i antynagrody nie miały już wielkiego znaczenia, ponieważ komercyjny sukces filmu sprawił, że popularność emigrantki z Europy Wschodniej wystrzeliła ją do inne galaktyki. Od tej chwili była gwiazdą światowego formatu. A po energetycznej roli w „Piątym elemencie” kino akcji stało przed nią otworem.

Wykorzystała okazję, jednocześnie spełniając kolejne marzenie. Jako wielbicielka gier wideo przyjęła bowiem rolę w horrorze akcji „Resident Evil” (2002) w reżyserii Paula W.S. Andersona (jej przyszłego męża), który był inspirowany japońską serią gier wideo. Film okazał się przebojem i rozrósł się do imponującej serii, która zarobiła na świecie ponad miliard dolarów, a z Milli Jovovich uczyniła ikonę kina akcji, „królową kopniaków” - jak ochrzcił ją „The Sydney Morning Herald”.

Oczywiście aktorka realizowała się również w innych gatunkach filmowych. Zagrała m.in. w takich głośnych produkcjach, jak: „Joanna d'Arc” (1999), „Million Dollar Hotel” (2000), „Zoolander” (2001), „Stone” (2010), „Trzej muszkieterowie” (2011) czy „Hellboy” (2019). I chociaż były to dobre role, to w masowej wyobraźni Milla pozostała przede wszystkim przebojową Alice z serii „Resident Evil”. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ tej roli poświęciła najwięcej czasu i serca. Na jej potrzeby trenowała m.in. brazylijskie jiu-jitsu, karate oraz podjęła specjalny trening bojowy. A wszystko po to, aby móc osobiście wykonywać niemal wszystkie akrobacje w kolejnych odsłonach słynnej serii.

Nie tylko kino
Milla Jovovich nie chciała być jednak kojarzona wyłącznie z wielkim ekranem. Karierę zaczynała jako modelka i konsekwentnie pięła się na szczyt również w tej branży. Pojawiła się na okładkach przeszło stu magazynów, wśród których były tak uznane tytuły, jak „Vogue” czy „Cosmopolitan”. Współpracowała z wybitnymi fotografami, choćby takimi, jak: Herb Ritts, Peter Lindbergh i Richard Avedon. Współtworzyła kampanie reklamowe światowych marek: Christiana Diora, Donny Karan, Gap Inc., Versace, Calvina Kleina, Giorgia Armaniego, H&M oraz koncernu L’Oréal.

Próbowała swoich sił także jako piosenkarka, a w 2003 roku razem z modelką Carmen Hawk założyła firmę projektującą odzież - „Jovovich Hawk”. Robiąc karierę, nie zapominała o potrzebujących. Chętnie angażowała się w akcjie organizacji charytatywnych, m.in. UNICEF-u. A po rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowanie opowiedziała się po stronie Ukraińców, publicznie potępiając działania reżimu Władimira Putina. Szkoda, że w rzeczywistości nie ma takich mocy, jak w kinie. Gdyby tak było, może mogłaby w trudnej sytuacji skuteczniej wesprzeć rodzinny Kijów.

Milla Jovovich na antenie Polsat Film

„Resident Evil: Zagłada”
Emisja w sobotę 4 lutego o godz. 21:00
Alice (Milla Jovovich) nie może wydostać się z labiryntu korytarzy w Rezydencji i ginie w jednej w pułapek. Części z wielu innych poprzednich jej klonów zostają wykorzystane do stworzenia Projektu Alice, podczas gdy prawdziwa Alice błąka się po pustkowiach rozciągających się w południowo-zachodniej części USA. Główna bohaterka odkrywa wówczas u siebie zdolności telekinetyczne w następstwie eksperymentów medycznych, które przeprowadzano na niej w przeszłości. Tymczasem jej twórca, dr Sam Isaacs (Ian Glen) - dawniej szef Projektu Alice, obecnie kierujący północnoamerykańskim ośrodkiem Umbrella - uważa, że odzyskanie Alice jest najwyższym priorytetem ze względu na jej zdolność do wiązania się z wirusem „T” wyprodukowanym przez tę korporację. Sprawa jest pilna, bo „T” zaczyna się w niekontrolowany sposób rozprzestrzeniać, przemieniając populację ludzi na całym świecie w hordę żądnych krwi i świeżych ciał żywych trupów. Niezainfekowane jeszcze tym eksperymentalnym wirusem miasta okazują się być coraz bardziej niebezpieczne, dlatego też Carlos Olivera (Oded Fehr) i L.J. (Mike Epps) razem z Claire (Ali Larter), K-Mart (Spencer Locke) i Betty (Ashanti) postanawiają wyruszyć w drogę. Przemierzają opuszczone autostrady w uzbrojonym konwoju, by znaleźć miejsce, gdzie będą bezpieczni. Szukają ocalenia.

„Resident Evil: Zaświaty”
Emisja w sobotę 11 lutego o godz. 21:00
Po jednoosobowym ataku na korporację Umbrella nadzwyczajne zdolności Alice (Milla Jovovich) zostają zneutralizowane. Uciekając przed powstałymi na skutek zarażenia wirusem „T” hordami nieumarłych, Alice ponownie łączy siły z Claire Redfield (Ali Larter) oraz jej bratem Chrisem (Wentworth Miller). Razem z innymi ocalałymi ukrywają się w opuszczonym więzieniu, wokół którego zgromadziły się niezliczone ilości krwiożerczych zombie, oddzielając ich od bezpiecznej Arkadii. Przedarcie się przez tłum zabójczych mutantów nie będzie łatwe. Jednym z jej najgroźniejszych wrogów jest Albert Wesker (Shawn Roberts) - prezes korporacji Umbrella, który, podobnie jak ona, posiada nadludzką siłę, szybkość i zdolności regeneracyjne. Starcie z nim i jego zbrodniczą organizacją przenosi walkę o przetrwanie na nowy poziom niebezpieczeństwa…

„Resident Evil: Retrybucja”
Emisja w sobotę 18 lutego o godz. 21:00
Śmiercionośny wirus „T”, stworzony przez korporację Umbrella, rozprzestrzenia się po całym globie, przemieniając ludzi w zastępy zombie. Zaraza pustoszy Ziemię, przekształcając populację ludzi w legiony zjadających ciała Nieumarłych. W obliczu zagłady jedyną nadzieją ludzkości jest Alice (Milla Jovovich) - kobieta zmodyfikowana genetycznie. Podejmuje misję i walcząc o życie na każdym kroku, przemierza kontynenty, szukając sprawców globalnej epidemii w samym sercu najtajniejszej placówki badawczej korporacji Umbrella. Bez bezpiecznego schronienia Alice nieustannie poluje na osoby odpowiedzialne za wybuch epidemii. Misja, w trakcie której przemierza ogromne odległości - od Tokio do Nowego Jorku, z Waszyngtonu do Moskwy - prowadzi ją do oszałamiającego objawienia, które zmusi ją do ponownego przemyślenia wszystkiego, co kiedyś uważała za prawdę. Starzy przyjaciele stają się nowymi wrogami. Wspierana przez nowych sojuszników Alice musi walczyć o przetrwanie na tyle długo, by uciec z wrogiego świata na skraj zapomnienia. Rozpoczęło się odliczanie…

„Resident Evil: Ostatni rozdział”
Emisja w sobotę 25 lutego o godz. 21:00
Finałowa odsłona filmowej serii inspirowanej jedną z najpopularniejszych w historii gier komputerowych. To ostateczna rozgrywka zmodyfikowanej genetycznie kobiety o imieniu Alice (Milla Jovovich) z groźną korporacją Umbrella, na czele której stoi pałający żądzą zemsty dr Alexander Isaacs (Iain Glen). Po wydarzeniach, które rozegrały się w filmie „Resident Evil: Retrybucja”, ta odważna i piękna bohaterka jest jedną z nielicznych ocalałych z tego, co miało być ostatnim bastionem ludzkości w walce z Nieumarłymi. Teraz musi wrócić do miejsca, gdzie rozpoczął się koszmar - do laboratorium zwanego Ulem w Raccoon City, a w którym korporacja Umbrella gromadzi swoje siły - śmiercionośny wirus - do ostatecznego uderzenia w jedynych ocalałych. Nadciąga biblijna Apokalipsa! Świat po raz kolejny znalazł się na krawędzi!