2023-02-03

Królowa kopniaka w akcji. Milla Jovovich kontra czyste zło

0

Modelka, piosenkarka, projektantka mody, ale przede wszystkim znakomita aktorka. Milla Jovovich to gwiazda znana z takich hitów jak „Uczniowska balanga”, „Piąty element” oraz przebojowa seria „Resident Evil”. Oto piękna, utalentowana, odważna i niebywale sprawna kobieta, która odcisnęła swoje piętno na współczesnym kinie akcji. Kiedy pojawia się na ekranie, jedno jest pewne - będzie się działo!

Urodziła się w Kijowie w 1975 roku. Jej matką była Galina Łoginowa, znana radziecka aktorka, a ojcem Bogdan Jovović - Serb ze Związku Radzieckiego. Gdy przyszła gwiazda miała pięć lat, rodzina wyemigrowała do USA. W Sacramento w Kalifornii dziewięcioletnia Milla rozpoczęła karierę dziecięcej modelki. Jednocześnie matka przygotowała ją do swojego zawodu - zapisała córkę do szkoły aktorskiej oraz na balet.

Narodziny królowej kopniaka
Jako aktorka zadebiutowała w 1988 roku w filmie „Spotkanie dwóch księżyców”, ale pierwszy raz dała się zapamiętać dzięki roli w produkcji „Powrót do błękitnej laguny” (1991), za którą była nominowana do Young Artist Award jako najlepsza młoda aktorka oraz do… Złotej Maliny jako najgorsza początkująca gwiazda.

Kolejna istotna rola w jej karierze to ta w młodzieżowym filmie Richarda Linklatera „Uczniowska balanga” (1993). Ale prawdziwy przełom, który wywindował ją na pozycję międzynarodowej gwiazdy, nastąpił dzięki udziałowi w filmie Luca Bessona „Piąty element” (1997). Znów posypały się nominacje - do nagrody Saturna w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa, MTV Movie Awards w kategorii „Najlepsza walka”, jak i… Złotej Maliny w kategorii „Najgorsza aktorka drugoplanowa”. Ale nagrody i antynagrody nie miały już wielkiego znaczenia, ponieważ komercyjny sukces filmu sprawił, że popularność emigrantki z Europy Wschodniej wystrzeliła ją do inne galaktyki. Od tej chwili była gwiazdą światowego formatu. A po energetycznej roli w „Piątym elemencie” kino akcji stało przed nią otworem.

Wykorzystała okazję, jednocześnie spełniając kolejne marzenie. Jako wielbicielka gier wideo przyjęła bowiem rolę w horrorze akcji „Resident Evil” (2002) w reżyserii Paula W.S. Andersona (jej przyszłego męża), który był inspirowany japońską serią gier wideo. Film okazał się przebojem i rozrósł się do imponującej serii, która zarobiła na świecie ponad miliard dolarów, a z Milli Jovovich uczyniła ikonę kina akcji, „królową kopniaków” - jak ochrzcił ją „The Sydney Morning Herald”.

Oczywiście aktorka realizowała się również w innych gatunkach filmowych. Zagrała m.in. w takich głośnych produkcjach, jak: „Joanna d'Arc” (1999), „Million Dollar Hotel” (2000), „Zoolander” (2001), „Stone” (2010), „Trzej muszkieterowie” (2011) czy „Hellboy” (2019). I chociaż były to dobre role, to w masowej wyobraźni Milla pozostała przede wszystkim przebojową Alice z serii „Resident Evil”. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ tej roli poświęciła najwięcej czasu i serca. Na jej potrzeby trenowała m.in. brazylijskie jiu-jitsu, karate oraz podjęła specjalny trening bojowy. A wszystko po to, aby móc osobiście wykonywać niemal wszystkie akrobacje w kolejnych odsłonach słynnej serii.

Nie tylko kino
Milla Jovovich nie chciała być jednak kojarzona wyłącznie z wielkim ekranem. Karierę zaczynała jako modelka i konsekwentnie pięła się na szczyt również w tej branży. Pojawiła się na okładkach przeszło stu magazynów, wśród których były tak uznane tytuły, jak „Vogue” czy „Cosmopolitan”. Współpracowała z wybitnymi fotografami, choćby takimi, jak: Herb Ritts, Peter Lindbergh i Richard Avedon. Współtworzyła kampanie reklamowe światowych marek: Christiana Diora, Donny Karan, Gap Inc., Versace, Calvina Kleina, Giorgia Armaniego, H&M oraz koncernu L’Oréal.

Próbowała swoich sił także jako piosenkarka, a w 2003 roku razem z modelką Carmen Hawk założyła firmę projektującą odzież - „Jovovich Hawk”. Robiąc karierę, nie zapominała o potrzebujących. Chętnie angażowała się w akcjie organizacji charytatywnych, m.in. UNICEF-u. A po rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowanie opowiedziała się po stronie Ukraińców, publicznie potępiając działania reżimu Władimira Putina. Szkoda, że w rzeczywistości nie ma takich mocy, jak w kinie. Gdyby tak było, może mogłaby w trudnej sytuacji skuteczniej wesprzeć rodzinny Kijów.

Milla Jovovich na antenie Polsat Film

„Piąty element”
Emisja w piątek 12 kwietnia o godz. 18:20
Nowy Jork, rok 2259 - Ziemi grozi totalne zniszczenie. Ludzie nie mają szans w konfrontacji z siłami czystego Zła. Jedyną możliwością ratunku jest znalezienie tajemniczego Piątego Elementu. Cała nadzieja w pewnym wyjątkowo niesfornym nowojorskim taksówkarzu. Były komandos, Korben Dallas (Bruce Willis) przywykł do wypełniania misji specjalnych, bo klienci jego taksówki często mają co najmniej dziwne potrzeby. Ale nigdy nie podejrzewał, że będzie musiał ratować życie całego globu. Nasza planeta stoi w obliczu zagłady, zaatakowana przez kosmicznych najeźdźców, którym przewodzi niejaki Zorg (Gary Oldman) - dziwaczny osobnik, równie okrutny, co groteskowy. Inwazję z kosmosu może powstrzymać jedynie Piąty Element - tajemnicza substancja ukryta w miejscu, którego nikt ze współczesnych ludzi już nie pamięta. Rozwiązanie zagadki zna jedynie stary naukowiec, Victor Cornelius (Ian Holm). Piąty Element to niezwykły żywioł, który odpowiednio skonfigurowany z czterema podstawowymi ziemskimi żywiołami: wodą, ogniem, ziemią i powietrzem potrafi rozprawić się ostatecznie ze Złem. Korben Dallas angażuje się w walkę z kosmitami całkowicie przypadkowo po tym, jak na dachu jego powietrznej taksówki ląduje atrakcyjna kosmitka - Leeloo (Milla Jovovich), czyli zbuntowany, ale bardzo atrakcyjny klon, który z niewyjaśnionych powodów stanowi największe zagrożenie dla samego Zorga...

Twórca tego filmu, Luc Besson (mający na swoim koncie takie dokonania, jak: „Wielki błękit”, „Nikita”) jeszcze jako nastolatek wymyślił futurystyczną historię, w której Ziemianie zmagają się ze Złem z kosmosu, ale nigdy nie dokończył rozpoczętej wówczas powieści. Natomiast po oszałamiającym sukcesie filmu „Leon zawodowiec” mógł już pokusić się o nadanie swoim wizjom filmowego kształtu i podjął się realizacji prawdziwie kosmicznej ekstrawagancji, jak zgodnie nazwali „Piąty element” krytycy. Powstał obraz filmowy wyjątkowy pod każdym względem. Scenografię zaprojektował Jean Giraud, ukrywający się częściej pod pseudonimem Moebius, który jest uznanym autorem komiksów, łączących poetykę surrealistyczną z czarnym humorem, a którego pomysły stylistyczne były już wykorzystywane między innymi przy realizacji tak słynnych dramatów science-fiction, jak: „Tron” i „Obcy - ósmy pasażer Nostromo”. Kostiumy do „Piątego elementu” zaprojektował z kolei Jean-Paul Gaultier, jeden z najbardziej szokujących współczesnych projektantów mody. Rekordowy był również budżet tego filmu: 90 milionów dolarów, które to fundusze w większości posłużyły do realizacji zapierających dech w piersiach efektów specjalnych. Warto także wspomnieć o największym odkryciu tego filmu, jakim bez wątpienia stała się Milla Jovovich, wcześniej modelka, która też z powodzeniem pojawiała się wcześniej w filmach (m.in. zagrała w „Powrocie na Błękitną Lagunę”).

„Resident Evil: Zagłada”
Alice (Milla Jovovich) nie może wydostać się z labiryntu korytarzy w Rezydencji i ginie w jednej w pułapek. Części z wielu innych poprzednich jej klonów zostają wykorzystane do stworzenia Projektu Alice, podczas gdy prawdziwa Alice błąka się po pustkowiach rozciągających się w południowo-zachodniej części USA. Główna bohaterka odkrywa wówczas u siebie zdolności telekinetyczne w następstwie eksperymentów medycznych, które przeprowadzano na niej w przeszłości. Tymczasem jej twórca, dr Sam Isaacs (Ian Glen) - dawniej szef Projektu Alice, obecnie kierujący północnoamerykańskim ośrodkiem Umbrella - uważa, że odzyskanie Alice jest najwyższym priorytetem ze względu na jej zdolność do wiązania się z wirusem „T” wyprodukowanym przez tę korporację. Sprawa jest pilna, bo „T” zaczyna się w niekontrolowany sposób rozprzestrzeniać, przemieniając populację ludzi na całym świecie w hordę żądnych krwi i świeżych ciał żywych trupów. Niezainfekowane jeszcze tym eksperymentalnym wirusem miasta okazują się być coraz bardziej niebezpieczne, dlatego też Carlos Olivera (Oded Fehr) i L.J. (Mike Epps) razem z Claire (Ali Larter), K-Mart (Spencer Locke) i Betty (Ashanti) postanawiają wyruszyć w drogę. Przemierzają opuszczone autostrady w uzbrojonym konwoju, by znaleźć miejsce, gdzie będą bezpieczni. Szukają ocalenia.

„Resident Evil: Zaświaty”
Po jednoosobowym ataku na korporację Umbrella nadzwyczajne zdolności Alice (Milla Jovovich) zostają zneutralizowane. Uciekając przed powstałymi na skutek zarażenia wirusem „T” hordami nieumarłych, Alice ponownie łączy siły z Claire Redfield (Ali Larter) oraz jej bratem Chrisem (Wentworth Miller). Razem z innymi ocalałymi ukrywają się w opuszczonym więzieniu, wokół którego zgromadziły się niezliczone ilości krwiożerczych zombie, oddzielając ich od bezpiecznej Arkadii. Przedarcie się przez tłum zabójczych mutantów nie będzie łatwe. Jednym z jej najgroźniejszych wrogów jest Albert Wesker (Shawn Roberts) - prezes korporacji Umbrella, który, podobnie jak ona, posiada nadludzką siłę, szybkość i zdolności regeneracyjne. Starcie z nim i jego zbrodniczą organizacją przenosi walkę o przetrwanie na nowy poziom niebezpieczeństwa…

„Resident Evil: Retrybucja”
Śmiercionośny wirus „T”, stworzony przez korporację Umbrella, rozprzestrzenia się po całym globie, przemieniając ludzi w zastępy zombie. Zaraza pustoszy Ziemię, przekształcając populację ludzi w legiony zjadających ciała Nieumarłych. W obliczu zagłady jedyną nadzieją ludzkości jest Alice (Milla Jovovich) - kobieta zmodyfikowana genetycznie. Podejmuje misję i walcząc o życie na każdym kroku, przemierza kontynenty, szukając sprawców globalnej epidemii w samym sercu najtajniejszej placówki badawczej korporacji Umbrella. Bez bezpiecznego schronienia Alice nieustannie poluje na osoby odpowiedzialne za wybuch epidemii. Misja, w trakcie której przemierza ogromne odległości - od Tokio do Nowego Jorku, z Waszyngtonu do Moskwy - prowadzi ją do oszałamiającego objawienia, które zmusi ją do ponownego przemyślenia wszystkiego, co kiedyś uważała za prawdę. Starzy przyjaciele stają się nowymi wrogami. Wspierana przez nowych sojuszników Alice musi walczyć o przetrwanie na tyle długo, by uciec z wrogiego świata na skraj zapomnienia. Rozpoczęło się odliczanie…

„Resident Evil: Ostatni rozdział”
Finałowa odsłona filmowej serii inspirowanej jedną z najpopularniejszych w historii gier komputerowych. To ostateczna rozgrywka zmodyfikowanej genetycznie kobiety o imieniu Alice (Milla Jovovich) z groźną korporacją Umbrella, na czele której stoi pałający żądzą zemsty dr Alexander Isaacs (Iain Glen). Po wydarzeniach, które rozegrały się w filmie „Resident Evil: Retrybucja”, ta odważna i piękna bohaterka jest jedną z nielicznych ocalałych z tego, co miało być ostatnim bastionem ludzkości w walce z Nieumarłymi. Teraz musi wrócić do miejsca, gdzie rozpoczął się koszmar - do laboratorium zwanego Ulem w Raccoon City, a w którym korporacja Umbrella gromadzi swoje siły - śmiercionośny wirus - do ostatecznego uderzenia w jedynych ocalałych. Nadciąga biblijna Apokalipsa! Świat po raz kolejny znalazł się na krawędzi!