2023-06-06

Filmowe hity z Mattem Damonem w Polsat Film

0

Jason Bourne powraca! Współczesna klasyka kina akcji w czerwcu na antenie. Zdobywca Oscara Matt Damon wciela się w bohatera wykreowanego przez Roberta Ludluma na kartach bestsellerowych powieści. Emocje, napięcie i nagłe zwroty akcji gwarantowane. A do tego znakomita obsada i realizacja najwyższych lotów. „Ultimatum Bourne'a” w sobotę 10 czerwca o godz. 21:00, a „Jason Bourne” w sobotę 24 czerwca o godz. 21:00 w Polsat Film.

„Ultimatum Bourne'a” - sobota 10 czerwca, godz. 21:00
W trzeciej odsłonie serii zdobywca Oscara Matt Damon powraca w roli zabójcy doskonałego, Jasona Bourne'a. Agent ponownie zostaje wywabiony z ukrycia i musi stawić czoła agentom CIA, którzy chcą go zabić. Po utracie jedynej osoby, którą kochał, Bourne jest zmuszony do rozliczenia się ze swoją przeszłością, aby znaleźć przyszłość. Jego misja zabiera go do Moskwy, Paryża, Madrytu, Londynu, Tangeru i do Nowego Jorku, gdzie wszystko się zaczęło i gdzie wszystko musi się skończyć. „Tożsamość Bourne’a” (2002) - w tym filmie tytułowy bohater próbował odkryć, kim jest, a „Krucjata Bourne’a” (2004) była zemstą za to, co mu zrobiono. Teraz wraca do domu i ma tylko te słowa dla swoich prześladowców: „Pamiętam wszystko”.

Po tym, jak jego ukochana Marie (Franka Potente) zginęła w Indiach od kuli zabójcy, Jason Bourne (Matt Damon) pragnie jedynie zemsty. Potem planuje zniknąć na zawsze i zapomnieć o życiu, które mu skradziono. Ale artykuł na pierwszej stronie w renomowanym londyńskim dzienniku, który spekuluje na temat jego istnienia sprawia, że Bourne znów staje się celem. Treadstone, ściśle tajny program CIA, który stworzył z niego superzabójcę, już nie istnieje. Został zaprojektowany jako wspólny program Departamentu Obrony USA - Blackbriar, z nową generacją wyszkolonych zabójców, ukrytych przed krajowym i zagranicznym nadzorem, wyłącznie do dyspozycji rządu USA.

Dla centrali CIA - dyrektor Pameli Landy (trzykrotnie nominowana do Oscara Joan Allen-Nixon, „Czarownice z Salem”, „Ukryta prawda”) i jej szefa, Ezry Kramera (Scott Glenn - „Polowanie na Czerwony Październik”, „Milczenie owiec”) - Jason Bourne jest stworzonym za 30 milionów dolarów, zagrożeniem, które musi zostać wyeliminowane raz na zawsze. Podczas gdy u niego ten artykuł wyzwala wspomnienia dawnego życia, o którym na próżno starał się zapomnieć.

Bourne dociera do Rossa (uhonorowany dwukrotnie nagrodą BAFTA Paddy Considine), który ujawnił tę tajemnicę. Organizuje spotkanie z nim w publicznym miejscu - na londyńskiej stacji Waterloo, ale śledzony przez służby dziennikarz wpada w panikę, ignoruje jego instrukcje i zostaje zastrzelony przez zabójcę z Operacji Blackbriar (Edgar Ramirez - „Zbaw nas od złego”, „Gold”) z rozkazu szefa londyńskiego oddziału CIA, Noaha Vosena (nominowany do Oscara David Strathairn - „Tajemnice Los Angeles”, „Good Night and Good Luck”). W poszukiwaniu informacji Bourne udaje się do Madrytu. Ale zamiast „źródła” artykułu Rossa, spotyka Nicky Parsons (Julia Stiles - „Zakochana złośnica”, „Książę i ja”), agentkę, z którą w przeszłości współpracował. To ona podpowiada mu następny krok w tej rozgrywce: Tanger i pomaga mu uciec przed nadciągającą jednostką CIA...

Ultimatum Bourne’a to wiele znakomitych nazwisk w obsadzie aktorskiej, ale przede wszystkim popis gry aktorskiej Matta Damona. Dziś jest jedną z największych gwiazd w Hollywood. Sukces przyniósł mu „Buntownik z wyboru” (1997) - film, który był nominowany aż do dziewięciu Oscarów, z których jednego otrzymał Matt Damon za... scenariusz oryginalny, napisany razem z przyjacielem ze studiów, Benem Affleckiem. Ale w świadomości widzów na całym świecie Matt Damon pozostaje przede wszystkim doskonałym aktorem, którego karierę zapoczątkowały tak znaczące role, jak: tytułowa w „Szeregowcu Ryanie” (1998), „Utalentowany pan Ripley” (1999) i „Tożsamość Bourne’a” (2002). Ultimatum Bourne’a to drugi thriller z tej serii szpiegowskiej, który wyreżyserował nominowany do Oscara Paul Greengrass („Lot 93”). Także pozostali członkowie zespołu kreatywnego mają na swoim koncie więcej niż jednego „Bourne’a”: scenarzysta Tony Gilroy, producenci - Franki Marshall, Patric Crowley i Paul L. Sandberg, autor zdjęć Olivier Wood oraz kompozytor muzyki, John Powell.

„Tożsamość Bourne’a” i „Krucjata Bourne’a” to hity, które zarobiły razem ponad 500 milionów dolarów w globalnej dystrybucji kinowej. „Ultimatum Bourne’a” już podczas „weekendu otwarcia” zaliczyło rekord (70 milionów dolarów), a ogółem na świecie to było ponad 440 milionów dolarów zysku, co czyni ten tytuł najbardziej dochodowym filmem serii. Sukces komercyjny towarzyszył artystycznemu, bowiem film otrzymał trzy Oscary - w następujących kategoriach: Najlepszy dźwięk (David Parker, Kirk Francis, Scott, Millan), Najlepszy montaż (Christopher Rouse) i Najlepszy montaż dźwięku (Karen Baker Landers, Per Hallberg).

„Jason Bourne” - sobota 24 czerwca, godz. 21:00
Piąta odsłona przebojowej serii. Laureat Oscara Matt Damon powraca w swojej najbardziej kultowej roli Jasona Bourne’a. Najbardziej śmiercionośny były agent CIA wychodzi z cienia. W tym filmie do Matta Damona dołączają gwiazdy: Alicia Vikander, Vincent Cassel i Tommy Lee Jones, a Julia Stiles ponownie wciela się w rolę Nicky Parsons, dobrze znaną fanom przebojowej serii.

Dwanaście lat po zdemaskowaniu operacji Blackbriar (w finale filmu „Ultimatum Bourne’a”) były agent CIA - Jason Bourne (Matt Damon) odzyskał w pełni pamięć i izoluje się od świata, zarabiając na życie jako uliczny wojownik w Grecji. W Islandii, w Reykjaviku, była agentka CIA i jego znajoma od czasów operacji Treadstone - Nicky Parsons (Julia Stiles - „Poradnik pozytywnego myślenia”), która teraz współpracuje z grupą hakerów, dokonuje włamania do serwerów CIA, żeby ukraść tajne dane dotyczące nielegalnych programów agencji. Odkrywa dokumentację dotyczącą rekrutacji Bourne’a do Treadstone i roli jego ojca w tym tajnym programie.

Naruszenie zabezpieczeń przez Parsons alarmuje Heather Lee (laureatka Oscara Alicia Vikander - „Kochanek królowej”, „Dziewczyna z portretu”, „Ex- Machina”), szefową wydziału cybernetycznego CIA, i jej szefa - nowego dyrektora CIA, Roberta Dewey’a (laureat Oscara Tommy Lee Jones - „Ścigany”, „W dolinie Elah”, seria „Faceci w czerni”). Nicky Parsons wzywa Jasona Bourne’a do Aten i prosi o pomoc w rozwikłaniu zagadki nowego programu szpiegowskiego o kryptonimie Iron Hand. W zamian oferuje prawdziwe informacje na temat śmierci jego ojca, który był założycielem programu Treadstone. CIA namierza parę głównych bohaterów i wysyła przeciw nim agentów z rozkazem unieszkodliwienia. Na czele zabójców jest wynajęty przez Dewey’a płatny zabójca (Vincent Cassel - „Nienawiść”, „Czarny łabędź”), który ma do wyrównania osobiste porachunki z Bourne’m z czasów służby na Bliskim Wschodzie.

Kluczem do rozwiązania zagadki programu Iron Hand może być... konferencja w Las Vegas. Tę medialną imprezę organizuje Aaron Kalloor (laureat Oscara Riz Ahmed - „Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie”, „Długie pożegnanie”), dyrektor generalny giganta na rynku mediów społecznościowych, który był potajemnie finansowany przez CIA i zamierza to publicznie ujawnić… Jason Bourne niezmiennie pozostaje najbardziej elitarną bronią, jaką w Agencji kiedykolwiek zaprojektowano. Bohater wie, czego jego tropiciele nie mogą pojąć: nawet złamani żołnierze bronią niewinnych przed tymi z niekontrolowaną mocą!

„Jason Bourne” to kolejny film z przebojowej serii, której reżyserem był Paul Greengrass („Krucjata Bourne’a” i „Ultimatum Bourne’a”). On był też autorem scenariusza na motywach powieści Roberta Ludluma. Drugim scenarzystą przy tym filmie był jego stały współpracownik - Christopher Rouse, (nagrodzony Oscarem za scenariusz do filmu „Ultimatum Bourne’a” i dwukrotnie nominowany do tej najważniejszej nagrody filmowej - „Lot 93”, „Kapitan Phillips”). Autorem zdjęć do Jason Bourne był Barry Ackroyd - nominowany do Oscara za pracę na planie „The Hurt Locker”. Kostiumy zaprojektował laureat Oscara Mark Bridges (Artysta, Kapitan Phillips). Oprawę muzyczną skomponowali: nominowany do Oscara John Powell, odpowiedzialny za muzykę do wszystkich filmów z serii i nominowany do Emmy David Buckley („The Good Wife”). Natomiast jednym z producentów filmu Jason Bourne był pięciokrotnie nominowany do Oscara Frank Marshall („Jurrassic World”).