2023-07-05

Filmowa seria „Obcy” na antenie Polsat Film. Można się bać

0

Klasyka kina grozy, a zarazem kultowa seria science-fiction w pełnym wydaniu! Pięć filmów z niezapomnianego cyklu o „Obcym” firmowanych nazwiskami i stylem pięciu znakomitych reżyserów. Ewolucja ekranowego klimatu, narracji i filmowej formy, a także nieprzewidywalny rozwój historii, która opowiada o czymś więcej niż tylko o walce z potworami. Znakomite kino, którego po prosu nie wypada nie znać. Seria filmowa „Obcy” w lutowe i marcowe niedziele na antenie Polsat Film.

Seria filmowa „Obcy” ewoluowała od klasycznego kina grozy w pierwszych częściach do kina akcji w późniejszych odsłonach cyklu. Wszystkie części łączy konfrontacja z tytułowymi Obcymi, zarówno na statkach kosmicznych, jak i na odległych planetach.

Recepcja filmów powstających na przestrzeni wielu lat była zróżnicowana, ale większość z nich zdobyła szerokie uznanie zarówno wśród fanów, jak i krytyków. Seria zdobyła liczne nagrody, w tym Oscary. Widzów fascynowały i do dziś fascynują mroczna atmosfera, oryginalny potwór oraz napięcie, które jest obecne w każdej z części.

Seria filmowa „Obcy” jest uważana za jedną z najlepszych serii grozy ze względu na innowacyjność efektów specjalnych, wpływ na popkulturę oraz zdolność do wciągania widza w mroczne uniwersum. Niezależnie od różnic w tonie poszczególnych części cyklu „Obcy” pozostaje jednym z najbardziej wpływowych cyklów filmowych grozy w historii kina.

Seria „Obcy” na antenie Polsat Film


„Obcy - ósmy pasażer Nostromo”
Emisja w niedzielę 18 lutego o godz. 21:00
W niedalekiej przyszłości gdzieś w przestrzeni kosmicznej międzyplanetarny transportowiec o nazwie „Nostromo” zmierza w kierunku Ziemi. Na pokładzie oprócz standardowego ładunku podróżuje też siedem osób załogi, dwie kobiety: Ripley (Sigourney Weaver) i Lambert (Veronica Cartwright) oraz pięciu mężczyzn: Dallas (Tom Skerritt), Brett (Harry Dean Stanton), Kane (John Hurt), Ash (Ian Holm) i Parker (Yaphet Kotto). Astronauci przebywają w stanie hibernacji. Nad ich bezpieczeństwem czuwa komputer pokładowy. Statek kosmiczny znajduje się nadal w odległości kilku lat świetlnych od celu podróży, gdy na jego pokładzie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Komputer odbiera tajemnicze sygnały z nieznanej planety, więc zmienia kurs i budzi załogę z uśpienia. Astronauci nie przeczuwają, że grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Podążając za intrygującymi odgłosami, postanawiają zatrzymać się na tej planecie i ją zbadać. W górzystej okolicy odkrywają wrak statku kosmicznego. Następnie jeden z astronautów, Kane, znajduje owalny przedmiot, który pod wpływem dotknięcia ożywa i niespodzianie wszczepia się w jego twarz, a potem wnika do jego organizmu, by następnie razem z nim przedostać się na pokład „Nostromo”. Gdy jest już we wnętrzu statku kosmicznego, kosmiczny intruz zaczyna się koszmarnie przeobrażać (fantastyczne, nagrodzone Oscarem efekty specjalne). Potwór nieoczekiwanie wyskakuje z klatki piersiowej mężczyzny, zmienia postać i w swych kolejnych wcieleniach atakuje innych uczestników wyprawy. Wydaje się nieuchwytny, bo potrafi się doskonale ukryć w labiryncie pomieszczeń „Nostromo”…

Efekty wizualne i cała wizja plastyczna filmu „Obcy - ósmy pasażer Nostromo” robiła wstrząsające wrażenie w chwili premiery i do dziś pozostaje niewątpliwie jednym z najwybitniejszych osiągnięć w historii gatunku. Jej twórca, H. R. Giger, wraz z zespołem współpracowników (Carlo Rambaldi, Brian Johnson, Nick Allder, Dennis Ayling) zdobył Oscara za najlepsze efekty specjalne. Ponadto, nominację do tej najważniejszej nagrody filmowej otrzymali równie zasłużenie twórcy scenografii. Ale nie tylko scenografią i efektami słynie ten film. Na „Nostromo” panuje bowiem przede wszystkim niesamowita atmosfera, której po prostu nie da się zapomnieć.

„Obcy - decydujące starcie”
Emisja w niedzielę 25 lutego o godz. 21:00
Kontynuacja opowieści ze słynnego filmu Ridley’a Scotta „Obcy - ósmy pasażer Nostromo”, tym razem w reżyserii Jamesa Camerona („Terminator”, „Titanic”, „Avatar”). Do seansu zachęcają m.in. doskonałe efekty specjalne i montaż efektów dźwiękowych nagrodzone Oscarami. Ale nie tylko one!

W niedalekiej przyszłości oficer nawigacyjny Ellen Ridley (Sigourney Weaver) - jedyna ocalała z wyprawy „Nostromo” - przez ponad pięćdziesiąt lat w stanie hibernacji dryfowała samotnie w przestrzeni kosmicznej. Gdy wreszcie wraca na Ziemię, nikt nie traktuje poważnie jej raportu o Obcym, z którym stoczyła morderczy pojedynek. Grozi jej wręcz degradacja za zniszczenie statku kosmicznego. Tymczasem podczas jej samotnego powrotnego lotu nieświadomi grożącego im śmiertelnego niebezpieczeństwa ziemscy osadnicy założyli kolonię właśnie na planecie LB426 - zamieszkałej przez potwory. Dopiero gdy urywa się z nimi kontakt, Ridley zostaje zmuszona do powrotu na tę planetę. Dołącza jako ekspert do wyprawy ratunkowej. Podejrzewa, że stało się najgorsze. Istnieje jednak nikła szansa, że chociaż jedna osoba ocalała z zagłady. Astronautce towarzyszą komandosi: kapitan Hicks (Michael Biehn) i jego ludzie z grupy „kosmicznych marines”, przedstawiciel kompanii, która budowała kolonię - Burke (Paul Reiser) oraz genialny cyborg Bishop (Lance Henriksen). Wysłańcy z Ziemi dysponują potężnym arsenałem broni. A ponieważ lot zapowiada się na bardzo długi, załoga pozostaje w stanie hibernacji. Moment lądowania na planecie LB426 i starcia z Obcym wydaje się nieunikniony. Wobec tego, że ekspedycją kieruje niedoświadczony dowódca - porucznik Gorman (William Hope) - w decydującym momencie Ridley znów musi wziąć na siebie ciężar walki…

„Obcy 3”
Emisja w niedzielę 3 marca o godz. 21:00
Trzeci rozdział kosmicznej epopei o tragicznych w skutkach spotkaniach z obcymi formami życia. A zarazem trzecia część sagi zapoczątkowanej wielkim sukcesem filmu „Obcy - ósmy pasażer Nostromo” Ridley’a Scotta.

Astronautka Ellen Ripley (Sigourney Weaver) - jedyna ocalała z katastrofy statku kosmicznego - ląduje na odległej planecie o nazwie Fiorina 161, która była w przeszłości ogromną kolonią karną. Byli kryminaliści obecnie tworzą sektę religijną. Ripley nawet nie podejrzewa, że wraz z nią przybył Obcy, który zaczyna atakować byłych więźniów. Tymczasem kobieta niepokoi się chłodnym przyjęciem. Jedyną przyjazną jej osobą w tym kosmicznym piekle jest młody, sfrustrowany lekarz, dr Clemens (Charles Dance). Ale nawet on nie jest w stanie przeciwdziałać narastającej paranoi, gdy w bazie giną ludzie. Strach zaczyna się szerzyć, a mieszkańcy Fioriny 161, zamiast zjednoczyć siły, starają się ratować na własną rękę i w ten sposób stają się łatwiejszym celem. Gdy staje się oczywiste, że Ripley „sprowadziła” Obcego, jej los jako jedynej kobiety w tej społeczności wydaje się przesądzony. Gdy uczucie beznadziei pogłębia się, na planetę przybywa ratunkowy statek kosmiczny, którym dowodzi cyborg Bishop II (Lance Henriksen). Jednak wbrew oczekiwaniom Ripley nie wydano rozkazu, by kosmiczną bestię unicestwić, a przeciwnie - obca forma życia ma zostać poddana badaniom naukowym. W dodatku Ripley odkrywa, że ma Obcego w swoim ciele...

„Obcy 3” odniósł równie wielki sukces na całym świecie, jak wcześniejsze dzieła filmowe z tego cyklu. Sigourney Weaver ugruntowała swoją karierę aktorską dzięki roli Ripley. To z tego filmu pochodzi najbardziej ikoniczne ujęcie bohaterki niemal w paszczy Obcego. Na nakręcenie tak odważnej sceny mógł się zdecydować tylko ktoś tak nieobliczalny, jak David Fincher u progu swojej wielkiej kariery („Siedem”, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, „The Social Network”, „Zaginiona dziewczyna”). Za pracę na planie tego filmu wielkie słowa uznania należą się również twórcom efektów specjalnych - Richard Edlund i jego ekipa (Alec Gillis, Tom Woodruff Jr., George Gibbs) otrzymali za nie nominacje do Oscara i nagrody BAFTA.

„Obcy 4”
Emisja w niedzielę 10 marca o godz. 21:00
Bohaterka poprzednich trzech opowieści, Ripley (Sigourney Weaver), odradza się. Przed dwustu laty - w poprzednim filmie z tego cyklu, „Obcy 3”, popełniła samobójstwo, aby uratować ludzkość. Teraz zostaje przywrócona do życia w wyniku sklonowania z własnego DNA przez grupę wojskowych naukowców na kosmicznej stacji „Auriga”. A wszystko po to, aby mogła wydać na świat zarodek potwora zwanego Królową, którego ci szaleńcy postanowili wykorzystać do własnych celów. Eksperyment natrafia jednak na nieoczekiwane przeszkody, gdy na orbicie pojawia się statek kosmicznych przemytników „Betty”, na którego pokładzie wędruje grupa złowrogich najemników (w jednej z ról Ron Perlman). W tym gangu jest jedna kobieta - Annalee (Winona Ryder). Kosmiczni handlarze sprzedają wojskowym ludzi, którzy stają się potem swoistymi inkubatorami dla kolejnych Obcych. W trakcie transakcji dochodzi jednak do starcia między eksperymentatorami a ich dostawcami, w wyniku czego krwiożercze istoty uciekają z klatek. Załoga kosmicznego krążownika musi stoczyć z nimi śmiertelny pojedynek...

Reżyserii czwartej części cyklu podjął się młody Francuz, Jean-Pierre Jeunet, który zwrócił na siebie uwagę dwoma klaustrofobicznymi opowieściami: „Delikatessen” i „Miasto zaginionych dzieci”. W jego interpretacji historia dzielnej Ripley nabrała ludzkiego wymiaru, a zarazem wykreowany w tym cyklu świat zyskał na tajemniczości, ale też pojawił się w nim obcy mu wcześniej czarny humor. Jean-Pierre Jeunet potwierdził, że jest reżyserem o wyjątkowej wyobraźni plastycznej, potrafiącym z wirtuozerią budować atmosferę zagrożenia, z zastosowaniem najbardziej wymyślnych, najnowszych efektów specjalnych. A seria zyskała dzięki temu nowe, nieznane dotąd oblicze.

„Obcy kontra Predator”
Emisja w niedzielę 17 marca o godz. 21:00
W tym filmie ostateczną walkę toczą ze sobą dwa legendarne potwory, bohaterowie serii zaliczanych do najbardziej kasowych w historii kina.

Ekipa naukowców i poszukiwaczy przygód wyrusza na Antarktydę, gdzie odnajdują ukrytą głęboko pod lodem starożytną piramidę, a w niej spotykają przedstawicieli dwóch kosmicznych ras, którzy walczą ze sobą na śmierć i życie. Ktokolwiek wygra, my przegramy.

Przemysłowiec-miliarder Charles Bishop Weyland (Lance Henriksen) zbiera międzynarodową ekspedycję archeologów, naukowców i specjalistów od spraw bezpieczeństwa, na czele której staje Alexa „Lex” Woods (Sanaa Lathan). Grupa ma zbadać niezwykłe zjawisko - nagły wzrost temperatury pod powierzchnią lodu na Antarktydzie. Na miejscu naukowcy odkrywają ukrytą 600 metrów pod powierzchnią lodu starożytną piramidę, która łączy w sobie elementy wielu kultur: azteckiej, egipskiej i kambodżańskiej. Piramida kryje w sobie labirynt komnat tak zaawansowanych technicznie, iż jasne staje się, że muszą być one dziełem przedstawicieli obcej cywilizacji, którzy zbudowali je przed tysiącami lat. Ściany jednej z komnat nieoczekiwanie zmieniają położenie, odcinając kilku członków ekspedycji od reszty kolegów. Wkrótce uwięzieni w labiryncie podziemnych korytarzy badacze dokonują przerażającego odkrycia: w jednej z komnat Predatory utrzymują przy życiu matkę Obcych, która raz na sto lat składa jaja. Młode Predatory ćwiczą swe umiejętności, walcząc z młodymi Obcymi. Członkowie ekspedycji dostają się w wir niesamowitych wydarzeń - rytuału inicjacji oraz wojny między Obcymi i Predatorami.

„Obcy kontra Predator 2”
Emisja w niedzielę 24 marca o godz. 21:00
Kolejne starcie Obcego i Predatora. W pewnej miejscowości w stanie Kolorado rozbija się statek kosmiczny Predatorów przewożący hybrydę Obcych i Predatorów. Na miejsce katastrofy zostaje wysłany Predator, którego celem jest zlikwidowanie hybrydy zagrażającej obu gatunkom. Rząd amerykański, chcąc unicestwić obce rasy, rozważa, czy sięgnąć po wszelkie dostępne środki, nie wyłączając zbombardowania miasteczka. Mieszkańcy tej miejscowości, armia oraz oba pozaziemskie gatunki muszą stoczyć zaciętą walkę o przetrwanie.