2022-10-31

Cała seria „Piraci z Karaibów” na antenie Polsat Film

0

W listopadzie i na początku grudnia emisja wszystkich części kultowej produkcji. „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”, „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka”, „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata”, „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” oraz „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara” w kolejne soboty listopada i grudnia na antenie Polsat Film. Warto przypomnieć sobie te tytuły, bo to nie tylko współczesna klasyka kina, lecz także świetna rozrywka.

W Polsat Film począwszy od 5 listopada w sobotnie wieczory, co tydzień - przez cały listopad i początek grudnia - w paśmie około godz. 18:00 gości łotr, ale czarujący. To kapitan Jack Sparrow z drużyną równie niezwykłych wrogów i przyjaciół. Stacja pokazuje kolejno wszystkie pięć filmów z przebojowego kinowego cyklu „Piraci z Karaibów”.

Od „Klątwy Czarnej Perły” do „Zemsty Salazara” - Johnny Depp niezmiennie może liczyć na doborowe towarzystwo. U jego boku występują bowiem takie gwiazdy, jak: Geoffrey Rush, Orlando Bloom, Keira Knightley, Jonathan Pryce, Bill Nighy, Yun-Fat Chow, Tom Hollander, Stellan Skarsgård, Penélope Cruz, Ian McShane, Sam Claflin, Brenton Thwaites oraz Javier Bardem i… Paul McCartney.

W pięciu odsłonach tej pełnometrażowej przygody najpierw krystaliczne wody Karaibów, a potem też morza na całym świecie stały się idealną scenerią dla epickiego widowiska. W kolejnych filmach fantastyczna akcja nabiera coraz żywszego tempa, niczym na prawdziwym rollercoasterze. „Piraci z Karaibów” to filmowa rozrywka w najlepszym wydaniu. Warto przypomnieć sobie te produkcje w ramach całego cyklu.

„Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”
Emisja w sobotę 5 listopada o godz. 18:00.
Wielki przebój kinowy z gwiazdorską obsadą i 5 nominacjami do Oscara. Pierwsza część niezwykle widowiskowej serii przygodowej z elementami fantasy, której akcja rozgrywa się na Karaibach w XVIII wieku.
Jack Sparrow (trzykrotnie nominowany do Oscara, Johnny Depp) - czarująco zawadiacki kapitan pirackiego statku „Czarna perła” – został zdradzony i porzucony na samotnej wyspie. Załogę podburzył jego pierwszy oficer, niejaki Barbossa (zdobywca Oscara, Geoffrey Rush). „Czarna Perła” to najszybszy okręt na całym Morzu Karaibskim. Wbrew oczekiwaniom zdrajców, Sparrow umknął śmierci, poprzysiągł zemstę na Barbossie i postanowił za wszelką cenę odzyskać swój ukochany statek. Czarujący pirat na szalupie udaje się do miasta Port Royal, gdzie wkrótce potem fatalnym zbiegiem okoliczności trafia do miejscowego więzienia. Tymczasem Barbossa i jego ludzie napadają na Port Royal i porywają córkę gubernatora Jamajki, Weatherby’ego Swanna (nominowany do Złotego Globu, Jonathan Pryce) – piękną Elizabeth (nominowana dwukrotnie do Oscarów, Keira Knightley). Ponętna panna – niedoszła narzeczona ambitnego komodora Norringtona (Jack Davenport) - jest posiadaczką tajemniczego medalionu, który w dzieciństwie odebrała pewnemu chłopcu, wyłowionemu z morza. Tym rozbitkiem jest równie przystojny, co odważny młody płatnerz Will Turner (Orlando Bloom). Medalion jest ostatnią monetą ze skarbu Corteza. Piraci sądzą, że to właśnie ta moneta i krew Elizabeth mogą zdjąć z nich klątwę. Natomiast Will Turner, który skrycie się w niej kocha, aby ratować Elizabeth z rąk porywaczy, zawiera sojusz z Jackiem Sparrowem, który chce odzyskać swój statek i wyrównać porachunki z piratami. Wyruszają obydwaj na najszybszym okręcie brytyjskiej floty, a za nimi w pościg - Norrington i gubernator Swann. Wszyscy w końcu docierają na tajemniczą wyspę Isla de Muerte, gdzie dojdzie do ostatecznej rozgrywki. Ich misja okazuje się o wiele trudniejsza niż sądzili, bo na kapitanie Barbossie i jego załodze ciąży klątwa, która sprawia, że po zachodzie słońca przekształcają się w armię żywych szkieletów. Chociaż są nieśmiertelni, to jednak nie mogą korzystać z uroków życia…
„Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” to wspólne dzieło producenta Jerry’ego Bruckheimera („Armageddon”, „Amazing Race”) i reżysera Gore’a Verbinskiego („Rango”, „Jeździec znikąd”). Film był nominowany w 5 kategoriach: Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Johnny Depp, Najlepsza charakteryzacja - Ve Neill i Martin Samuel, Najlepsze efekty specjalne - John Knoll, Hal T. Hickel, Charles Gibson, Terry D. Frazee, Najlepszy dźwięk - Christopher Boyes, David E. Campbell, David Parker, Lee Orloff, Najlepszy montaż dźwięku - Christopher Boyes, George Watters II. Johnny Depp za swój popis gry aktorskiej był też nominowany do nagrody Złotego Globa.

„Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka”
Emisja w sobotę 12 listopada o godz. 17:55.
W drugiej odsłonie przeboju kinowego jedyny w swoim rodzaju, pirat - kapitan Jack Sparrow (Johnny Depp) powraca, bo musi spłacić dług, który zaciągnął u niesamowitego władcy podmorskich głębin. Oscar i BAFTA za efekty wizualne!
Kapitan widmowego „Latającego Holendra” – Davy Jones (Bill Nighy) to porywacz i kolekcjoner ludzkich dusz. Przed wielu laty awanturnik Sparrow obiecał oddać upiorowi swoją duszę i dołączyć do jego załogi, w zamian za dowodzenie „Czarną Perłą”. Nadszedł czas spłaty zobowiązań – Jackowi grozi wieczne potępienie. Aby uniknąć tragicznego losu, musi odnaleźć tajemniczą Skrzynię Umarlaka, w której prawdopodobnie jest zamknięte serce Jonesa. Ma cień szansy na ocalenie, więc bez zbędnej zwłoki i z wierną załogą wyrusza na jej poszukiwania. Tymczasem zaprzysięgły wróg piratów, lord Cutler Beckett (Tom Hollander) z Kompanii Wschodnioindyjskiej przerywa ceremonię ślubną Willa (Orlando Bloom) i Elizabeth (Keira Knightley) i aresztuje ich. Okrutnik zawiera z zakochaną parą układ – oboje odzyskają wolność, gdy pomogą mu zdobyć kompas Jacka Sparrowa. Beckett zamierza wykorzystać ten przedmiot, by odnaleźć Skrzynię Umarlaka i dzięki niej przejąć władzę nad morzami i oceanami. Wkrótce losy Jacka, Elizabeth i Willa ponownie więc krzyżują się. Podczas wspólnej wyprawy dzielny Will pozna swego ojca, Willa Turnera (Stellan Skarsgård). Młody Turner, jego piękna narzeczona oraz ich lekkomyślny przyjaciel będą też świadkami ataku straszliwego morskiego potwora, Krakena. Bohaterowie pragną za wszelką cenę zdobyć legendarną Skrzynię Umarlaka. Co jeszcze czeka ich podczas tego rejsu, pełnego niezwykłych przygód?
Film ten spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów na całym świecie. Produkcja ta została nagrodzona Oscarem za najlepsze efekty specjalne (uhonorowani zostali: John Knoll, Hal T. Hickel, Charles Gibson i Allen Hall) i nominowana do tej nagrody w trzech kategoriach: Najlepsza scenografia, Najlepszy dźwięk i Najlepszy montaż dźwięku. Za efekty wizualne przyznano też nagrodę BAFTA. Natomiast odtwórca roli pierwszoplanowej, Johnny Depp był nominowany do Złotego Globu.
Na ten ogromny sukces artystyczny i kasowy złożyła się wspólna praca takich osobowości świata kina, jak: producent Jerry Bruckheimer (zdobywca 10 nagród Emmy), reżyser Gore Verbinski (zdobywca Oscara za reżyserię filmu „Rango”), scenarzyści - Ted Elliott i Terry Rossio (nominowani do Oscara za „Shreka”), operator Dariusz Wolski („Karmazynowy przypływ”, „Regulamin zabijania”, „Bad Company”, „Prometeusz”, „Marsjanin”) oraz twórca ścieżki dźwiękowej, kompozytor, zdobywca Oscara - Hans Zimmer („Król Lew”, „Książę Egiptu”, „Gladiator”).

„Piraci z Karaibów: Na krańcu świata”
Emisja w sobotę 19 listopada o godz. 17:30.
Jeszcze więcej zabawnych intryg, fenomenalnych efektów specjalnych, mrocznych tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji w trzeciej części przygód najsłynniejszych piratów wszech czasów!
Kapitan Jack Sparrow (Johnny Depp) utracił „Czarną Perłę” i przebywa gdzieś na krańcu świata. Chciwość zaprowadziła go w miejsce, którego za żadne skarby nie chciałby odwiedzić żaden szanujący się pirat - na bezwietrzne, piaszczyste morze. Uwięziony w pułapce „Latającego Holendra” i jego kapitana, Davy'ego Jonesa (Bill Nighy), zapewne zostałby tam do kresu swych dni, gdyby nie pomoc wiernych przyjaciół i nieoczekiwanego sojusznika. Na ratunek zawadiackiemu korsarzowi wyruszają bowiem Will Turner (Orlando Bloom), Elizabeth Swann (Keira Knightley) oraz... Kapitan Barbossa (zdobywca Oscara, Geoffrey Rush). Docierają do egzotycznego Singapuru, gdzie okrutne rządy sprawuje przebiegły chiński korsarz Sao Feng (Yun-Fat Chow). Elizabeth i Will muszą mu wykraść magiczną mapę, na której zaszyfrowana jest droga do Luku. Próba kradzieży przedmiotu kończy się jednak niepowodzeniem i wszystkim grozi teraz śmiertelne niebezpieczeństwo. By ratować przyjaciół z opresji, Will zawiera z Fengiem pewien sekretny układ. Wkrótce trójka śmiałków z nową załogą rusza na poszukiwanie Sparrowa. Raz jeszcze jednak los z nich zadrwił, bo bezwzględny lord Cutler Beckett (Tom Hollander) wchodzi w posiadanie skrzyni z sercem Davy'ego Jonesa, co pozwala mu sprawować władzę nad jego okrętem i całą upiorną załogą „Latającego Holendra”. Zdobywa panowanie nad morzami i oceanami. Wkrótce dochodzi do starcia pomiędzy załogami „Czarnej Perły” i „Latającego Holendra”. Ta bitwa morska zdecyduje o losie całego pirackiego świata. A tymczasem Will i Elizabeth wreszcie wyznają sobie miłość…
Ten widowiskowy film przygodowy z elementami fantasy odniósł oszałamiający sukces na całym świecie (jego globalna dystrybucja przyniosła ponad 960 milionów dolarów zysku). Otrzymał też dwie nominacje do Oscara – w kategoriach: Najlepsze efekty specjalne (John Knoll, Hal T. Hickel, Charlie Gibson i John Frazier) i Najlepsza charakteryzacja (Ve Neill, Martin Samuel).

„Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”
Emisja w sobotę 26 listopada o godz. 18:10.
Czwarta część widowiskowego kina przygodowego z elementami fantasy i sporą dawką humoru. Kapitan Jack Sparrow - w genialnej interpretacji Johnny’ego Deppa - tym razem spotka na swojej drodze pewną kobietę ze swojej przeszłości, równie piękną, co niebezpieczną - o temperamencie Penélope Cruz. Razem wyruszą na poszukiwania mitycznego Źródła Młodości.
Tym razem areną spektakularnego początku opowieści jest osiemnastowieczny Londyn. Kapitan Jack Sparrow (Johnny Depp) trafia przed oblicze króla Jerzego II Hanowerskiego. Brytyjski władca życzy sobie, by wraz z kapitanem Barbossą (zdobywca Oscara, Geoffrey Rush), który po utracie „Czarnej Perły” nawrócił się i podjął służbę w marynarce Jej Królewskiej Mości, przewodził ekspedycji, która niebawem wyrusza na poszukiwania Źródła Młodości. Czarujący złoczyńca odrzuca tę propozycję nie do odrzucenia i ucieka. Niedaleko jednak udaje mu się zbiec, bo w londyńskich dokach spotyka swą dawną miłość, Angelicę (zdobywczyni Oscara - Penélope Cruz). Spotkanie bynajmniej nie jest przypadkowe, bo ona i jej okrutny ojciec, niejaki Czarnobrody (Ian McShane) również pałają żądzą odnalezienia tego magicznego miejsca - pirat pragnie bowiem zdobyć nieśmiertelność, by uniknąć przepowiedzianej mu śmierci w tragicznych okolicznościach. Damę i Kapitana Sparrowa łączą porachunki z przeszłości, on zostaje więc zmuszony do współpracy i we troje na pokładzie owianej złą sławą, „Zemsty Królowej Anny” wyruszają wkrótce na wyprawę, której celem jest odnalezienie okrętu, należącego niegdyś do Juana Ponce de Leona. Na pokładzie tej ponurej łajby znajdują się, ponoć, dwa kielichy niezbędne do spełnienia rytuału w Źródle Młodości. Po drodze piraci zatrzymują się w Zatoce Whitecap, gdzie chwytają Syrenę. Łza tego mitycznego stworzenia jest równie niezbędna do wypełnienia się magicznego zaklęcia. W tym samym czasie na poszukiwania Źródła Młodości wyruszają również Barbossa z Brytyjczykami oraz Hiszpanie. W wyjątkowo odludnym zakątku świata, gdzieś na Karaibach dochodzi do konfrontacji wszystkich zainteresowanych stron. Tymczasem Jack, odkąd został zmuszony do wejścia na pokład statku pirackiego „Zemsta Królowej Anny”, pod dowództwem osławionego Czarnobrodego, nie może się zdecydować, kogo winien się bardziej bać - kobiety, której uczucia zranił przed laty, czy też jej ojca, legendarnego okrutnika?
Gore Verbinski ustąpił miejsca i czwartą część przygód czarującego pirata wyreżyserował Rob Marshall - twórca oscarowego musicalu „Chicago” oraz równie widowiskowych „Wyznań gejszy” i „Nine - Dziewięć”. Natomiast scenariusz - podobnie, jak do wszystkich filmów tego przebojowego cyklu - napisali (nominowani do Oscara) Ted Elliott i Terry Rossio, z inspiracji powieścią Tima Powersa pt. „On Stranger Tides”. Niezmiennie też producentem wykonawczym był Jerry Bruckheimer. W postać Kapitana Sparrowa wcielił się po raz kolejny trzykrotnie nominowany do Oscara - Johnny Depp („Marzyciel”, „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street”, „Alicja w Krainie Czarów”). Partnerują mu: znakomity australijski aktor i producent, laureat Oscara - Geoffrey Rush („Blask”, „Zatrute pióro”, „Jak zostać królem”), hiszpańska piękność, również uhonorowana nagrodą Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej - Penélope Cruz („Volver”, „Vicky Christina Barcelona”, „Nine – Dziewięć”) i nagrodzony Złotym Globem, Brytyjczyk Ian McShane („Deadwood”, „Sexy Beast”, „Filary Ziemi”). Szalenie efektowne zdjęcia do tego filmu powstały na Karaibach i Hawajach oraz w Londynie, a ich autorem był znakomity polski operator Dariusz Wolski („Karmazynowy przypływ”, „Prometeusz”, „Marsjanin”). Muzykę do 4. części „Piratów z Karaibów” skomponował światowej sławy twórca, Hans Zimmer, zdobywca Oscara i dziewięciu nominacji do tej nagrody („Król lew” – Oscar, „Gladiator”, „Incepcja”, „Dunkierka”).

„Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara ”
Emisja w sobotę 3 grudnia o godz. 18:15.
Widowisko przygodowe. W najnowszej, piątej części przygód ekscentrycznego pirata szczęście nie sprzyja kapitanowi Jackowi Sparrowowi (w tej roli niezmiennie: nominowany trzykrotnie do Oscara - Johnny Depp), a złe wiatry pchają go coraz silniej ku kolejnej awanturze. Duchy korsarzy pod wodzą jego dawnego wroga, przerażającego Kapitana Salazara (zdobywca Oscara, Javier Bardem - „W stronę morza”, „To nie jest kraj dla starych ludzi”, „Skyfall”), wydostają się z Trójkąta Bermudzkiego z zamiarem unicestwienia każdego pirata, jakiego noszą oceany. Jedyną nadzieją, by uniknąć śmierci, jest dla Jacka odnalezienie legendarnego Trójzębu Posejdona, który daje swojemu posiadaczowi całkowitą kontrolę nad morzami i oceanami. Tymczasem Will Turner (Orlando Bloom - cykl „Władca pierścieni”) jest uwięziony na pokładzie „Latającego Holendra”. Jego 10-letni synek Henry obiecał, że uwolni ojca od klątwy. Żeby tego dokonać, musi odnaleźć Kapitana Sparrowa, który wie, gdzie jest ukryty Trójząb Posejdona. To magiczny przedmiot, dzięki któremu można zdjąć każde zaklęcie. Po latach dorosły już Henry Turner (Brenton Thwaites - „Czarownica”, „Dawca pamięci”, „Bogowie Egiptu”) jest majtkiem na brytyjskim statku handlowym. Pewnego dnia jednostkę atakują upiorni piraci - żywe trupy dowodzone przez Salazara. Młody Turner uchodzi z życiem tylko, dlatego że przyrzeka zdjąć klątwę także z Salazara. Jednak ich plany mogą pokrzyżować władający morzami kapitan Barbossa (zdobywca Oscara, Geoffrey Rush – „Blask”, „Jak zostać królem”), krewny Sparrowa - wujek Jack (Paul McCartney) oraz równie piękna, co zbuntowana miłośniczka astronomii - panna Carina Smyth (Kaya Scodelario - „Więzień labiryntu”)...
Za reżyserię „Zemsty Salazara” odpowiedzialny był duet utalentowanych norweskich twórców - Joachim Rønning oraz Espen Sandberg. Artyści ci znani są z takich przebojowych produkcji, jak: film „Wyprawa Kon-Tiki” czy serial „Marco Polo”. Widzowie na całym świecie pokochali piątą odsłonę „Piratów z Karaibów” (zysk z dystrybucji światowej „Zemsty Salazara” to prawie 800 milionów dolarów).