2023-03-01

„PrzeVoDnik”: Reżyser Grzegorz Mołda o filmie „Zadra”

0

Reżyser odsłania kulisy powstawania hiphopowej produkcji Grupy Polsat Plus. W rozmowie z Bartoszem Wróblewskim Grzegorz Mołda opowiada o swojej fascynacji kulturą hip-hopu, także w kobiecym wydaniu, co przełożyło się na opowieść o drodze do debiutu młodej raperki. Mówi o dążeniu do wiarygodności, nieoczywistych wyborach artystycznych oraz poszukiwaniu aktorów, którzy potrafią rapować. Tłumaczy także, jak rodziła się oryginalna forma filmu i porównuje debiut głównej bohaterki do swoich pierwszych kroków w zawodzie. „Zadra” od 10 marca w kinach.

W świecie rapu i hip-hopu
W rozmowie z Bartoszem Wróblewskim reżyser opowiada, jak z fascynacji kulturą hip-hopu zrodziła się „Zadra”. Dlaczego bohaterką jest dziewczyna i co różni jego film od znanych produkcji z rodzimym hip-hopem w tle z poprzednich lat, jak: „Jesteś Bogiem” (2012), „Proceder” (2019) czy „Skandal. Ewenement Molesty” (2020)? Dlaczego zależało mu na zaangażowaniu ludzi z hiphopowego środowiska  oraz na tym, by odtwórcy głównych ról potrafili rapować? Jak powstawała oryginalna filmowa forma i jaki wpływ miała na nią scenarzystka Monika Powalisz?

Szczególne debiuty
Początkujący twórca tłumaczy także, dlaczego zdecydował się na współpracę z wieloma debiutantkami. W głównej roli Magdalena Wieczorek, w drugim planie - Małgorzata Jamroży, czyli Margaret, a za zdjęcia odpowiada Anna Rzepka. Czym jego zdaniem różni się debiut w kinie od debiutu w branży muzycznej, a konkretnie w hip-hopie?

Zobacz rozmowę w programie „PrzeVoDnik”

Kim jest Grzegorz Mołda?
Gość programu „PrzeVoDnik” to autor krótkometrażowej produkcji „Koniec widzenia”, która była pokazywana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2022 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni premierowo pokazano jego dwa pierwsze filmy pełnometrażowe - „Matecznik” oraz „Zadrę”. Poniżej rozmowa, którą Bartosz Wróblewski przeprowadził z reżyserem przy tej okazji.

O czym jest „Zadra”?
Tytułowa „Zadra” to utalentowana dziewczyna z blokowiska, która walczy o uznanie na rapowej scenie. Choć wydaje się być zwykłą nastolatką, przed mikrofonem zyskuje niesamowitą energię i charyzmę, dzięki którym potrafi porywać tłumy. Jednak w środowisku pełnym testosteronu ciężko o miejsce dla takich jak ona. Mimo to „Zadra” się nie poddaje - walczy o marzenia, ale przede wszystkim o lepsze jutro dla swojej rodziny. A muzyka wcale nie jest dla niej wszystkim, bo na życie głównej bohaterki kluczowy wpływ ma także miłość. Jakich wyborów musi dokonać, kiedy ścieżki kariery krzyżują się z życiem prywatnym i uczuciowym? Jak trudne są to lekcje i czego się z nich uczy?

W głównej roli debiutująca na wielkim ekranie Magdalena Wieczorek. Wspomagają ją m.in. Jakub Gierszał, Magdalena Różczka, Ignacy Liss oraz również debiutująca jako aktorka Margaret, czyli Małgorzata Jamroży. Za muzykę w filmie odpowiada producent 1988 (osiem-osiem), czyli Przemysław Jankowiak. Specjalnie do produkcji powstało kilkanaście utworów z udziałem Magdaleny Wieczorek oraz Jakuba Gierszała. Teksty „Zadry” napisał Michał „Żyto” Żytniak.

Film wyprodukowało TFP na zlecenie Telewizji Polsat, Cyfrowego Polsatu oraz Polkomtela, a za dystrybucję w kinach odpowiada Dystrybucja Mówi Serwis.

„Zadra” w kinach od 10 marca 2023 roku.