2023-02-04

Kultowa seria „Szklana pułapka” na antenie Polsat Film

0

Bruce Willis w niezapomnianej roli, która na zawsze zmieniła kino akcji. Yippee-ki-yay! John McClane, w którego wciela się aktor, to jedna z najlepiej rozpoznawalnych postaci w historii kina. Bożonarodzeniowa aura oraz komercyjny sukces produkcji doprowadziły do tego, że bohatera - z kina lub telewizji - poznały miliony widzów na całym świecie. A błyskotliwe połączenie wartkiej akcji i inteligentnego poczucia humoru sprawiają, że do filmów z serii „Szklana pułapka” można z przyjemnością wracać i nie nudzić się podczas seansu.

Pięcioczęściowa seria „Szklana pułapka” wchodziła na ekrany w latach 1988-2013, wprowadzając do kinematografii nowy typ bohatera filmowego i zmieniając paradygmat kina akcji. Johna McClane jest wiarygodny i łatwo się z nim zidentyfikować. To zwykły człowiek zmuszony przez okoliczności do podjęcia niezwykłego zadania. Właśnie to odróżnia go od komiksowych bohaterów większości filmów akcji i sprawia, że jest jedną z ikonicznych postaci w historii kina.

Inspirację dla „Szklanej pułapki” stanowiła powieść Rodericka Thorpa „Nothing Lasts Forever”. O uznaniu dla filmu świadczy choćby fakt, że został on wpisany na listę National Film Registry. Zalicza się go obecnie do klasyki kina akcji, ale też kina o tematyce bożonarodzeniowej. A Bruce Willis dzięki udziałowi w tej serii zyskał międzynarodową sławę i zapisał się w historii X Muzy.

Seria „Szklana pułapka” na antenie Polsat Film


„Szklana pułapka”
Emisja w piątek 4 sierpnia o godz. 18:15
Jeden z najlepszych, a zarazem najbardziej kasowych filmów akcji w historii. Widowisko, które z Bruce’a Willisa uczyniło gwiazdora pierwszej wielkości; zrealizowane na podstawie powieści Rodericka Thorpa.

Nowojorski policjant, John McClane (Bruce Willis) odwiedza swoją żonę, Holly (Bonnie Bedelia) w jej nowym miejscu pracy - renomowanym japońskim przedsiębiorstwie Nakatomi Corporation. W centrum Los Angeles na 33 piętrze luksusowego wieżowca tej firmy rozpoczyna się właśnie bożonarodzeniowe przyjęcie dla pracowników, na które wybierają się oboje. John na chwilę jednak oddala się na bok i pozostaje poza bawiącą się grupą. W tym czasie do wieżowca przedostają się niemieccy terroryści pod wodzą bezwzględnego osobnika nazwiskiem Hans Gruber (Alan Rickman) i swoim wtargnięciem brutalnie zakłócają świąteczną atmosferę. Są uzbrojeni i biorą zakładników. Ich głównym celem jest sforsowanie skarbca oraz kradzież znajdujących się tam papierów wartościowych na ogromną sumę 640 milionów dolarów. John jest świadkiem tego napadu. Nie był w stanie mu zapobiec. I nie ma wyjścia - musi jak najszybciej powiadomić o wszystkim miejscową policję oraz FBI, którzy po przybyciu na miejsce są jednak bezradni. Nie potrafią sforsować zabezpieczeń wprowadzonych przez terrorystów. A stawką jest życie zakładników. Staje się więc jasne, że to właśnie John musi podjąć samotną walką z grupą brutalnych przeciwników. I chociaż może liczyć tylko na siebie, nie jest bez szans. Krok po kroku eliminuje kolejnych członków grupy, by w końcu stanąć do bezpośredniego pojedynku z jej szefem...

„Szklana pułapka” odniosła wielki sukces u publiczności na całym świecie, a także spodobała się krytykom i była też czterokrotnie nominowana do nagrody Oscara za: montaż, oprawę dźwiękową, efekty dźwiękowe i efekty wizualne.

„Szklana pułapka 2”
Emisja w piątek 11 sierpnia o godz. 18:25
Tym razem dzielny detektyw policji, John McClane z Los Angeles (Bruce Willis), uniemożliwia realizację planu zniszczenia lotniczego terminalu w Waszyngtonie i raz jeszcze musi w pojedynkę stanąć do walki z grupą bezwzględnych najemników.

Równo rok po wydarzeniach w wieżowcu korporacji Nakatomi, McClane - pracujący obecnie w policji w Los Angeles - oczekuje na lotnisku w Waszyngtonie na przylot swojej żony, Holly (Bonnie Bedelia). Mają razem spędzić święta Bożego Narodzenia u jej rodziców. W lotniczej hali McClane zauważa dwóch podejrzanych mężczyzn. Próba poznania ich tożsamości kończy się strzelaniną, w której ginie jeden z napastników, a drugiemu udaje się zbiec. Tymczasem grupa terrorystów, dowodzona przez ekspułkownika sił specjalnych US Army, Stuarta (William Sadler) opanowuje kościół w pobliżu lotniska i zabija tamtejszego pastora. McClane bezskutecznie usiłuje zainteresować podejrzanymi szefa policji lotniskowej, Lorenza (Dennis Franz). Natomiast Holly, której samolot ma opóźnienie z powodu złych warunków atmosferycznych, odkrywa, że jej lotem podróżuje również reporter Dick Thornberg (William Atheton), którego rok wcześniej spoliczkowała przed kamerami za bezmyślnie złośliwe komentowanie wydarzeń z wieżowca Nakatomi. W kierunku lotniska w Waszyngtonie podąża również awionetka z aresztowanym generałem Ramonem Esperanzą (Franco Nero), byłym dyktatorem jednego z krajów Ameryki Łacińskiej i szefem tamtejszego kartelu narkotykowego, który ma stanąć przed amerykańskim sądem. Terroryści przejmują kontrolę nad lotniskiem, wyłączają oświetlenie i system łączności. Stuart domyśla się, czym to się może skończyć i żąda od szefa wieży kontrolnej, Trudeau (Fred Dalton Thompson), wstrzymania wszystkich lądowań, a także odizolowania samolotu z Esperanzą, który do tego czasu zabija strażników i pilota. Grupa antyterrorystyczna zostaje wysłana z misją uruchomienia rezerwowej anteny, ale wpada w zasadzkę terrorystów. McClane, który po raz kolejny korzysta z szybów wentylacyjnych, dociera do terrorystów i dowiaduje się prawdy... Jak to się skończy?

„Szklana pułapka 3”
Emisja w piątek 18 sierpnia o godz. 18:15
John McClane (Bruce Willis) - policjant nie do zdarcia - po raz kolejny jest śmiertelnym niebezpieczeństwie. Tym razem jego przeciwnikiem jest niemiecki terrorysta, Simon Gruber (Jeremy Irons) – geniusz od eksplozji, który ma osobiste porachunki z dzielnym stróżem prawa. McClane zabił jego młodszego brata, Hansa (w pierwszej „Szklanej pułapce”, a grał go Alan Rickman). Simon chce się zemścić, a przy okazji zamierza wysadzić w powietrze cały Manhattan...

Nowy Jork. Na 5th Avenue eksploduje bomba. Tajemniczy osobnik, który przedstawia się jako Simon, telefonuje na miejscowy posterunek policji i w rozmowie z inspektorem Cobbem żąda, aby niejaki inspektor John McClane przyszedł na róg 138 ulicy i Amsterdam ubrany jedynie w szorty i okryty wyłącznie tablicami z napisem: „Nienawidzę czarnuchów”. W przypadku odmowy spełnienia żądania terrorysta grozi, że doprowadzi do wybuchu w miejscu w publicznym, gdzieś na Manhattanie. Tymczasem MaClane nie jest już tym samym, pełnym wigoru i optymizmu policjantem. Zawieszony w obowiązkach służbowych popadł w alkoholizm i rozstał się z ukochaną żoną, Holly. Nie opuściły go jedynie sarkastyczne poczucie humoru i wola walki z przestępcami, więc bez wahania zgadza się podjąć wyzwanie zamachowca i... zjawia się w sercu Harlemu „ozdobiony” prowokującymi, rasistowskimi hasłami.

Zgodnie z przewidywaniami Simona omal nie zostaje zabity przez murzyński gang. Z opresji ratuje go pewien czarnoskóry sklepikarz o radykalnych poglądach, Zeus Carver (Samuel L. Jackson), który wbrew swej woli staje się partnerem McClane’a w walce z terrorystami. Tymczasem Simon zapowiada wysadzenie w powietrze między innymi stacji metra przy Wall Street i jednej z nowojorskich szkół publicznych. Miejsce ataku wybrał nieprzypadkowo, bowiem nie chodzi mu tylko o rewanż. Interesują go przechowywane w tej okolicy federalne rezerwy złota...

Dwie poprzednie „Szklane pułapki” zarobiły łącznie 200 milionów dolarów, a z Bruce’a Willisa uczyniły megagwiazdę, więc decyzja o realizacji trzeciej części była jedynie kwestią czasu. Ale właściwy scenariusz pojawił się dopiero kilka lat później. Powstało jednak widowisko o niespotykanej wcześniej sile rażenia. John McTiernan, który reżyserując już pierwszą „Szklaną pułapkę” dał się poznać jako mistrz kina akcji, tym razem przelicytował samego siebie. Szczególnie scena wybuchu w metrze zapiera dech w piersiach. Znakomite efekty specjalne, zaskakujące zwroty akcji, dowcipne dialogi i doskonałe aktorstwo - oto kwintesencja jednaj z najlepszych serii w historii kina akcji.

„Szklana pułapka 4.0”
Emisja w piątek 25 sierpnia o godz. 18:15
Tym razem nowojorski detektyw John McClane (Bruce Willis) musi stawić czoła nowemu wymiarowi terroryzmu - zorganizowanej przestępczości internetowej, która paraliżuje cały kraj w Dzień Niepodległości.

Trwają uroczyste obchody święta 4 lipca, gdy terroryści przejmują kontrolę nad komputerową centralą obejmującą Stany Zjednoczone. Usiłują zdestabilizować funkcjonowanie całego kraju. Grupą dowodzi były pracownik Departamentu Obrony, Thomas Gabriel (Timothy Olyphant). Śledztwo federalne komplikuje fakt, że większość lokalnych stróżów prawa w związku ze świętem przebywa na urlopie. Policjant McClane tego dnia jest na służbie i dostaje z pozoru banalne zadanie. Ma doprowadzić do biura FBI podejrzanego o dokonanie tego ataku hakera Matta Farrella (Justin Long). Jak się wkrótce okazuje, McClane po raz kolejny znajduje się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Kiedy się tam zjawia, budynek zostaje bowiem ostrzelany. On i młody informatyk cudem uchodzą z życiem. Okazuje się, że Farrell nieświadomie pomógł terrorystom. Teraz jest jedyną osobą, która wie, jak ich powstrzymać. Tym samym staje się ich celem. Kiedy wychodzi na jaw, że w aferę wmieszał się McClane, Gabriel postanawia porwać jego córkę, Lucy (Mary Elizabeth Winstead)…

„Szklana pułapka 5”
Emisja w piątek 1 września o godz. 18:15
Bruce Willis ponownie wciela się w swoją ikoniczną rolę - detektywa policji Johna McClane’a. Ten najdzielniejszy nowojorski gliniarz ma talent do zjawiania się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. Tym razem tłem dla jego brawurowej akcji jest śmiertelnie niebezpieczna korupcja i polityczna wendeta w Rosji.

McClane przybywa do Moskwy, by odszukać swojego syna, Jacka (Jai Courtney), z którym od lat pozostawał w konflikcie. Przeżywa szok, gdy odkrywa, że John „Jack” McClane Jr. jest tajnym agentem CIA i pracuje pod przykrywką, by chronić Jurija Komarova (Sebastian Koch) - jednego z największych graczy na moskiewskiej scenie politycznej. Na domiar złego okazuje się, że Jack przebywa w moskiewskim więzieniu. Udaje mu się z niego zbiec, ale na tym misja się nie kończy. Ojciec i syn są zmuszeni przezwyciężyć dzielące ich różnice, aby zapewnić Komarovowi bezpieczeństwo i jednocześnie udaremnić potencjalnie katastrofalną w skutkach kradzież broni nuklearnej w najbardziej odludnym miejscu na Ziemi - Czarnobylu.

McClane jest, jak sam siebie określa, „007 z Plainfiled w New Jersey”. W tym filmie udaje mu nie dopuścić do wybuchu III wojny światowej. Gwałtowne zwroty akcji, widowiskowe wybuchy i ekscytujące pościgi samochodowe to znaki rozpoznawcze tego kina akcji na wysokim poziomie.